Номер патенту: 107438

Опубліковано: 25.12.2014

Автор: Ляпко Микола Григорович

Є ще 34 сторінки.

Дивитися все сторінки або завантажити PDF файл.

Формула / Реферат

1. Тренажер дихальний, що містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші, засоби регулювання опору вдиху/видиху, що встановлені в каналі сполучення першої камери з другою, який відрізняється тим, що друга камера сполучена з атмосферою, третя камера виконана еластичною, засоби регулювання складу дихальної суміші виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з третьою камерою, та регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з атмосферою, а засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані з можливістю роздільного і незалежного регулювання опору вдиху та опору видиху.

2. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою з запірним елементом, що встановлений в прохідному перерізі пристрою з можливістю переміщень в протилежні сторони відносно площини прохідного перерізу, і регульованих упорів, що обмежують величину зазначених переміщень.

3. Тренажер за п. 2, який відрізняється тим, що запірний елемент регульованого дросельного пристрою виконаний у вигляді консольно закріпленої пелюстки з можливістю її пружного відхилення в протилежні сторони.

4. Тренажер за п. 2, який відрізняється тим, що запірний елемент регульованого дросельного пристрою виконаний у вигляді вільно встановленої кулі.

5. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані у вигляді паралельно з'єднаних зворотного клапана і регульованого дросельного пристрою, а також регульованого дросельного пристрою, послідовно з'єднаного з зазначеними паралельно включеними дросельним пристроєм і зворотним клапаном.

6. Тренажер за п. 5, який відрізняється тим, що зворотний клапан виконаний з напрямком потоку у сторону першої камери.

7. Тренажер за п. 5, який відрізняється тим, що зворотний клапан виконаний з напрямком потоку у сторону другої камери.

8. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані у вигляді вікна, вирізаного в корпусі другої камери, і втулки, герметично з'єднаної з третьою камерою і встановленої на корпусі другої камери з можливістю переміщення уздовж зазначеного вікна.

9. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані у вигляді втулки, встановленої на корпусі другої камери з можливістю обертання навколо подовжньої осі корпусу, з отворами, вирізаними в корпусі другої камери і у втулці на ділянці, розміщеній в межах третьої камері, та з отворами, вирізаними в корпусі другої камери і у втулці на ділянці, розміщеній за межами третьої камери, причому отвори виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення при провертанні втулки регульованих в протилежних напрямках прохідних перерізів, що сполучають другу камеру з третьою камерою та атмосферою.

10. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані в вигляді зовнішнього стакана та внутрішнього стакана, що розміщений всередині зовнішнього стакана з можливістю обертання навколо подовжньої осі і контактування денець зовнішнього та внутрішнього стаканів, з отворами в денцях стаканів, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворенням регульованого прохідного перерізу, що сполучає другу камеру з третьою камерою, та з отворами в стінках стаканів, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення регульованого прохідного перерізу, що сполучає другу камеру з атмосферою, причому зазначені отвори виконані з можливістю зміни величин прохідних перерізів в денцях стаканів та прохідних перерізів в стінках стаканів в протилежних напрямках при провертанні внутрішнього стакана.

11. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані у вигляді триходового крана-змішувача з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиної рукоятки управління краном.

12. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою та в каналі сполучення першої і другої камери між собою, виконані у вигляді триходового крана-змішувача з трьома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору в другому регульованому каналі, і навпаки, а також незалежного регулювання опору дихальній суміші в третьому каналі за допомогою єдиної рукоятки управління краном.

13. Тренажер дихальний, що містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші та вдиху/видиху, який відрізняється тим, що третя камера виконана еластичною, друга камера сполучена з атмосферою, перша камера сполучена з другою камерою двома паралельними каналами, засоби регулювання складу дихальної суміші виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з третьою камерою, та регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з атмосферою, а засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані в вигляді послідовно з'єднаних зворотних клапанів і регульованих дросельних пристроїв, встановлених в паралельних каналах сполучення першої камери з другою з можливістю проходження дихальної суміші в зазначених каналах у взаємно протилежних напрямках.

14. Тренажер за п. 13, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані у вигляді триходового крана-змішувача з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиної рукоятки управління краном.

15. Тренажер за п. 13, який відрізняється тим, що послідовно з'єднані зворотні клапани і регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення першої камери з другою камерою, виконані у вигляді зворотних клапанів з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку.

16. Тренажер за п. 15, який відрізняється тим, що засоби регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку виконані у вигляді регульованого упора, що обмежує величину переміщення запірного елемента у сторону відкриття зворотного клапана.

17. Тренажер за п. 13, який відрізняється тим, що послідовно з'єднані зворотні клапани і регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення першої камери з другою камерою, містять поперечну перегородку, закріплену в циліндричному корпусі, внутрішні стакани, що встановлені всередині циліндричного корпусу по обидві сторони перегородки з можливістю обертання навколо подовжньої осі та контактування денець стаканів з перегородкою, пари діаметрально протилежних отворів, що виконані в перегородці та в денцях стаканів, зворотні клапани, які виконані в вигляді пелюсток, що перекривають один із отворів в денцях стаканів з внутрішніх сторін стаканів, при цьому отвори в денцях стаканів, що протилежні отворам з зворотними клапанами, виконані в вигляді кругових пазів, отвір з зворотним клапаном в денці одного із стаканів та паз в денці другого стакана розташовані співвісно з одним із отворів в перегородці.

18. Тренажер за п. 13, який відрізняється тим, що перша і друга камери виконані у вигляді кільцеподібного порожнистого корпусу, порожнина якого розділена на сполучені між собою першу і другу камери.

19. Тренажер дихальний, що містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші та опору вдиху/видиху, який відрізняється тим, що третя камера виконана еластичною, тренажер містить джерело дихальної суміші, друга камера розділена на дві порожнини, перша порожнина другої камери сполучена з першою камерою, атмосферою і третьою камерою, друга порожнина другої камери сполучена з третьою камерою, джерелом дихальної суміші і першою камерою, а засоби регулювання складу дихальної суміші та опору вдиху/видиху виконані у вигляді послідовно з'єднаних зворотних клапанів і регульованих дросельних пристроїв, встановлених в каналі сполучення першої камери з першою порожниною другої камери з напрямком потоку у сторону першої порожнини другої камери, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою з напрямком потоку у сторону атмосфери, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з третьою камерою з напрямком потоку у сторону третьої камери, в каналі сполучення третьої камери з другою порожниною другої камери з напрямком потоку у сторону другої порожнини, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з першою камерою з напрямком потоку у сторону першої камери, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з джерелом дихальної суміші з напрямком потоку у сторону другої порожнини другої камери.

20. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що друга порожнина другої камери сполучена з атмосферою, як з джерелом дихальної суміші.

21. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що джерело дихальної суміші виконане у вигляді сполученої з атмосферою камери підготовки дихальної суміші, в порожнині якої розміщені натуральні або синтетичні ефірні масла і/або лікарські трави, і/або екстракти лікарських трав, і/або мінеральні речовини, наприклад лікувальні мінеральні солі, із засобами підігріву або без них.

22. Тренажер за п. 21, який відрізняється тим, що камера підготовки дихальної суміші виконана з можливістю розміщення в ній користувача або частини тіла користувача, наприклад голови користувача.

23. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що джерело дихальної суміші виконане у вигляді автономного джерела дихальної суміші, наприклад газобалонного пристрою з регульованим дроселем і дихальним мішком.

24. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що перша і друга камери виконані у вигляді кільцеподібного порожнистого корпусу, порожнина якого розділена на сполучені між собою першу камеру, першу порожнину другої камери, другу порожнину другої камери.

25. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою і третьою камерою, а також регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення другої порожнини другої камери з третьою камерою та джерелом дихальної суміші, виконані у вигляді триходових кранів-змішувачів з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиних рукояток управління кранами.

26. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою, третьою камерою та першою камерою, а також регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення другої порожнини другої камери з третьою камерою, джерелом дихальної суміші та першою камерою, виконані у вигляді триходових кранів-змішувачів з трьома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору в другому регульованому каналі, і навпаки, а також незалежного регулювання опору дихальній суміші в третьому каналі за допомогою єдиних рукояток управління кранами.

27. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що послідовно з'єднані зворотні клапани і регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналі сполучення першої камери з першою порожниною другої камери, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з третьою камерою, в каналі сполучення третьої камери з другою порожниною другої камери, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з першою камерою, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з джерелом дихальної суміші, виконані у вигляді зворотних клапанів з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку.

28. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що кожний з регульованих дросельних пристроїв, що встановлені в каналах сполучення першої камери з першою та другою порожнинами другої камери, включає зовнішній стакан та внутрішній стакан, що розміщений всередині зовнішнього стакана з можливістю обертання навколо подовжньої осі і контактування денець зовнішнього та внутрішнього стаканів, та отвори, що виконані в денцях зазначених стаканів з можливістю взаємного перекриття та утворення при незалежному провертанні внутрішніх стаканів регульованих прохідних перерізів, що сполучають першу камеру з першою та другою порожнинами другої камери, кожна пара регульованих дросельних пристроїв, які встановлені в каналах сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою і третьою камерою та в каналах сполучення другої порожнини другої камери з третьою камерою та джерелом дихальної суміші, виконана в вигляді таких же двох стаканів з отворами в денцях стаканів та з отворами в стінках стаканів, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення при незалежному провертанні внутрішніх стаканів регульованих прохідних перерізів, що сполучають першу порожнину другої камери з атмосферою і з третьою камерою та сполучають другу порожнину другої камери з третьою камерою і джерелом дихальної суміші, причому зазначені отвори виконані з можливістю зміни величин прохідних перерізів в денцях та прохідних перерізів у стінках стаканів в протилежних напрямках при провертанні внутрішніх стаканів.

29. Тренажер за будь-яким попереднім пунктом, який відрізняється тим, що принаймні в одній з камер або каналів тренажера встановлені датчик тиску дихальної суміші і/або датчик складу дихальної суміші, і/або датчик витрати дихальної суміші, які виконані з можливістю візуального представлення показників датчиків користувачу.

30. Тренажер за будь-яким попереднім пунктом, який відрізняється тим, що виконаний з системою комп'ютерного управління режимом роботи, яка включає датчики тиску дихальної суміші і/або датчики складу дихальної суміші, і/або датчики витрати дихальної суміші, що встановлені принаймні в одній з камер або каналів тренажера, процесор із заданими алгоритмами режимів роботи тренажера, монітор для візуального представлення користувачу інформації про режим роботи тренажера, вхідний блок, з'єднаний з зазначеними датчиками і процесором, і вихідний блок, з'єднаний з органами управління регульованих дросельних пристроїв і процесором.

31. Тренажер за будь-яким попереднім пунктом, який відрізняється тим, що у першій камері виконана щонайменше одна перегородка, на якій встановлена щонайменше одна голосова планка щонайменше з одним голосовим язичком.

32. Тренажер за будь-яким попереднім пунктом, який відрізняється тим, що засоби підключення тренажера до дихальних шляхів користувача виконані у вигляді трубки з загубником або герметичної лицьової маски, або герметичного шолома, або герметичного скафандра.

Текст

Реферат: Заявлений тренажер дихальний містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші, засоби регулювання опору вдиху/видиху, що встановлені в каналі сполучення першої камери з другою. Друга камера сполучена з атмосферою. Третя камера виконана еластичною. Засоби регулювання складу дихальної суміші виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з третьою камерою, та регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з атмосферою. Засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані з можливістю роздільного і незалежного регулювання опору вдиху та опору видиху. UA 107438 C2 (12) UA 107438 C2 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 Винахід належить до медичної техніки, до немедикаментозних засобів загальнооздоровчої дії на організм та підвищення фізичних можливостей людини через дихальну систему, зокрема до пристроїв для дихання гіпоксично-гіперкапнічними сумішами різних складів з регульованим опором вдиху/видиху, і може бути використаний в лікувально-профілактичних цілях, як в лікувальних установах, так і в побутових умовах. Загальновідомо, що в нормі (у здорової людини) організм самостійно підтримує нормальний вміст вуглекислого газу в крові в межах 6,5-7,0 % (нормокапнія). Унаслідок стресів, гіподинамії, дії інших несприятливих чинників, а також з віком в організмі можуть виникати відхилення від нормального вміст вуглекислого газу в крові (дефіцит вуглекислого газу або гіпокапнія). В результаті порушуються регуляція тонусу гладкої мускулатури, кровопостачання органів, артеріальний тиск, посилюється тяжкість гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби, стенокардії, бронхіальної астми, хронічного бронхіту, цукрового діабету, хвороб травного тракту і інших захворювань. Для профілактики і лікування зазначених відхилень широко застосовуються гіпоксичногіперкапнічні тренування органів дихання (гіпоксично-гіперкапнічна дія на організм), а також тренування з підвищеним опором (перешкодою) вдиху/видиху. Гіпоксичні тренування - це дихання гіпоксичними сумішами (з пониженим вмістом кисню у суміші). При диханні газоповітряною сумішшю з низьким вмістом кисню в організмі людини в процесі адаптації до гіпоксії розвивається комплекс пристосовних реакцій, результатом яких є виникнення ендогенних типів дихання з використанням ендогенного кисню, що знаходиться в жировій тканині, і спалювання неокислених продуктів метаболізму в організмі. В результаті гіпоксичного дихання збільшуються фізіологічні резерви організму - розкриваються резервні капіляри, відбувається викид в кров'яне русло додаткових еритроцитів, збільшуються об'єм циркулюючої крові, поліпшується кровопостачання тканин і доставка кисню в клітини, нормалізується обмін речовин, поліпшуються функціональний стан, працездатність, життєздатність і якість життя людини. Гіперкапнічні тренування - це дихання гіперкапнічними сумішами (з підвищеним вмістом вуглекислого газу у повітрі). Відомо, що вуглекислий газ є найважливішим чинником, що впливає на найважливіші біологічні і фізіологічні процеси. Вуглекислий газ впливає на обмін речовин в клітині, на стан гладкої мускулатури внутрішніх органів і судин, на стан нервової системи, на кислотно-лужну рівновагу в організмі, на процес відділення кисню від гемоглобіну під час проходження крові через капіляри. Організм людини активно реагує на підвищення вуглекислого газу в крові і в тканинах в результаті збудження гіперкапнічних хеморецепторів. При зниженні вмісту вуглекислого газу подібної реакції не відмічається, оскільки у людини немає хеморецепторів, які реагують на зниження вуглекислого газу. Це підкреслює значення гіперкапнічних тренувань для підтримки необхідного вмісту вуглекислого газу в крові і в тканинах. Тренування з підвищеним опором (перешкодою) вдиху/видиху дозволяють збільшити силу і витривалість дихальної мускулатури, ефективніше використовувати можливості дихальної системи для оздоровлення організму. При збільшенні опору вдиху тренуванню піддаються м'язи вдиху (переважно м'язи діафрагми). При збільшенні опору видиху тренуванню піддаються м'язи видиху (переважно м'язи преса і міжреберні м'язи). Такі тренування окрім позитивної дії на дихальну мускулатуру сприяють гімнастиці бронхів, покращують відтікання лімфи та венозний відтік, бронхіальну прохідність, газообмін на рівні альвеол, дренажні функції бронхіального дерева, процеси очищення бронхів і легенів. Тренування з підвищеним опором (перешкодою) вдиху/видиху обов'язкові при підготовці фахівців, що використовують засоби захисту органів дихання - протигази, скафандри, акваланги і т. п. Широко відомі дихальні гімнастики, наприклад гімнастики Стрельникової і Бутейко, гімнастики бойових систем, які використовують прийоми штучного підвищення опору диханню в природних дихальних шляхах (притиснення крил носа на вдиху - збільшення опору вдиху, видих через стислі зуби із звуком "тсссс" - збільшення опору видиху), застосування яких оптимізує вміст вуглекислого газу в крові і організмі людини. Недоліком дихальних гімнастик є те, що насичення вуглекислим газом не контролюється нічим, окрім власних відчуттів людини, а це дуже суб'єктивно і може не тільки не поліпшити, але і погіршити стан здоров'я. Для проведення тренувань органів дихання використовуються спеціальні пристрої (дихальні тренажери), що дозволяють регулювати опір вдиху/видиху, задавати режими гіпоксичногіперкапнічної дії на організм і управляти ними незалежно від суб'єктивних відчуттів людини. 1 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 Такі пристрої (дихальні тренажери) широко описані в джерелах науково-технічної і патентної інформації. Як аналоги дихальному тренажеру, що заявляється, вибрані наступні відомі пристрої. Відомий дихальний апарат для проведення дихальної гіпоксичної стимуляції (авторське свідоцтво СРСР № 1526699, МПК А61М 16/00, дата подання заявки 15.03.1988). Дихальний апарат містить маску з клапанами видиху і вдиху, патрон, що поглинає двоокису кисню, пиловий фільтр, трійник, який виконаний з внутрішньою і зовнішньою діафрагмами і патрубком для приєднання дихального мішка, повітряні канали вдиху і видиху. Внутрішня діафрагма з'єднує канал вдиху з дихальним мішком, а зовнішня діафрагма - з атмосферою. У діафрагмах виконані прохідні отвори. Дихальний апарат працює наступним чином. При видиху повітря з пониженим вмістом кисню через клапан і канал видиху надходить в патрон з хімічним поглиначем двоокису вуглецю і далі через пиловий фільтр надходить в дихальний мішок і частково викидається в навколишню атмосферу через діафрагми. При вдиху газоповітряна суміш з пониженим вмістом кисню з дихального мішка через отвір внутрішньої діафрагми, канал і клапан вдиху надходить на вдих. Одночасно на вдих надходить повітря з навколишнього середовища через отвір зовнішньої діафрагми. Співвідношення потоків, що надходять на вдих з дихального мішка і з навколишньої атмосфери, визначається площами отворів, виконаних у внутрішній і зовнішній діафрагмі. Оскільки кількість повітря, що підсмоктується з навколишньої атмосфери, визначається площами отворів, виконаних у внутрішній і зовнішній діафрагмі, концентрація кисню у газоповітряній суміші вдиху встановлюється постійною. Загальними ознаками аналога і рішення, що заявляється, є: тренажер дихальний, що містить засоби підключення до дихальних шляхів користувача, еластичну камеру у вигляді дихального мішка, канали підведення до органів дихання атмосферного повітря і газоповітряної суміші з дихального мішка, дросельні пристрої, встановлені в каналах. Дихальний апарат не передбачає регулювання складу гіпоксично-гіперкапнічної дихальної суміші, оскільки дросельні пристрої (отвори в діафрагмах) нерегульовані. В апараті відсутні засоби створення опору вдиху/видиху і його регулювання. Все зазначене обмежує режими використання тренажера і можливості його оздоровчої дії на організм. Відомий пристрій для лікування і профілактики органів дихання і кровообігу (авторське свідоцтво СРСР № 1607817, МПК А61М 16/00, дата подання заявки 11.02.1987). Пристрій містить дихальну маску, єдиний канал вдиху/видиху у вигляді патрубка, дихальний мішок, сполучений з патрубком, стабілізатор складу газу вдиху, виконаний у вигляді прямокутного отвору, вирізаного в патрубку, і ручної заслінки, встановленої на патрубку з можливістю подовжнього переміщення уздовж вказаного отвору і часткового його перекриття. Заслінка виконана з шкалою вмісту кисню і вуглекислого газу у вдиху суміші. Пристрій працює наступним чином. Спочатку по шкалі ручної заслінки задають необхідний вміст свіжого повітря у суміші вдиху. Потім дихальну маску закріплюють на голові пацієнта. При видиху дихальна суміш через патрубок надходить переважно в дихальний мішок, меншою частиною через прямокутний отвір в патрубку в атмосферу. При вдиху в патрубок надходить дихальна суміш з дихального мішка і атмосферне повітря через отвір в патрубку, частково перекритий ручною заслінкою. У патрубку обидва потоки змішуються. Через декілька хвилин склад суміші вдиху (вміст кисню і вуглекислого газу в суміші) стабілізується в межах, відповідних завданню шкали ручної заслінки. Загальними ознаками аналога і рішення, що заявляється, є: тренажер дихальний, який містить засоби підключення до дихальних шляхів користувача, еластичну камеру у вигляді дихального мішка, канали підведення до органів дихання атмосферного повітря і газоповітряної суміші з дихального мішка, регульований дросельний пристрій, встановлений в каналі підведення атмосферного повітря. Режими використання тренажера і можливості його оздоровчої дії на організм обмежені відсутністю засобів створення опору вдиху/видиху і його регулювання. Відомий дихальний тренажер, як фізіотерапевтичний пристрій (патент Російської Федерації № 2196612, МПК А61М 16/00, дата подання заявки 06.07.1987). Тренажер містить складений корпус, засоби для регулювання опору диханню, клапанний пристрій вдиху і видиху. Корпус включає порожнистий циліндр і розміщений співвісно в його порожнині стакан, герметично з'єднаний з свого відкритого торця з порожнистим циліндром. У боковій стінці порожнистого циліндра і боковій стінці стакана виконані наскрізні отвори, які закриті зовні пружними кільцевими діафрагмами. На порожнистому циліндрі і стакані на ділянці 2 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 пружних кільцевих діафрагм розташовані рухомі розрізні хомутики. Розрізні хомутики встановлені з можливістю кутового повороту відносно порожнистого циліндра і стакана і регулювання прохідних перерізів наскрізних отворів. При постійній величині зазору в розрізних хомутиках можливість регулювання опору диханню забезпечується виконанням отворів або у вигляді ряду отворів з діаметром, що поступово збільшується, або у вигляді прорізів, що розширюються. При вдиху пружна діафрагма, що встановлена на порожнистому циліндрі і є клапаном видиху, закриває отвори порожнистого циліндра, пружна діафрагма, що встановлена на стакані і є клапаном вдиху, відкриває отвори стакана, розташовані в зазорі розрізного хомутика. При видиху пружна діафрагма, що є клапаном вдиху, закриває отвори стакана, а пружна діафрагма, що є клапаном видиху, відкриває отвори порожнистого циліндра в зазорі розрізного хомутика. Загальними ознаками аналога і рішення, що заявляється, є: тренажер дихальний, що включає канали вдиху і видиху, в яких встановлені регульовані дросельні пристрої. Конструкція тренажера не передбачає регулювання складу гіпоксично-гіперкапнічної дихальної суміші, що обмежує режими використання тренажера і можливості його оздоровчої дії на організм. Відомий індивідуальний дихальний пристрій, призначений для створення гіпоксичногіперкапнічної дихальної суміші (патент Російської Федерації № 2336907, МПК А61М 16/00, дата подання заявки 06.02.2006). Пристрій містить дихальну маску, внутрішній простір якої сполучений з двома мішками для збору повітря, що видихається, через два забірники атмосферного повітря, які розташовані з боків дихальної маски і виконані з регуляторами повітряної суміші, що вдихається. Регулятори повітряної суміші, що вдихається, складаються з ряду пробок з наскрізними отворами різного діаметра. Пробки встановлені в наскрізних отворах, виконаних в забірниках атмосферного повітря. Пристрій має роздільні канали вдиху і видиху, ізольовані клапанами вдиху і видиху, розташованими в дихальній масці. Канали видиху утворені клапаном видиху і сполучними трубками, що сполучують внутрішній простір маски із забірниками атмосферного повітря. Канали вдиху утворені забірниками атмосферного повітря з закріпленими на них мішками і клапанами вдиху, через які забірники атмосферного повітря сполучаються з внутрішнім простором маски. При видиху (клапани вдиху закриті) повітря з пониженим вмістом кисню через клапан видиху надходить в забірники атмосферного повітря, в мішки для збору повітря видиху і частково викидається в навколишню атмосферу через отвори в пробках. При вдиху (клапан видиху закритий) клапани вдиху відкриваються. Повітряна суміш із зниженою концентрацією кисню і підвищеною часткою вуглекислого газу з мішків для збору повітря, що видихається, через забірники атмосферного повітря надходить на вдих. Одночасно на вдих надходить повітря з навколишнього середовища через наскрізні отвори в пробках. Співвідношення потоків, що надходять на вдих з мішків і з навколишньої атмосфери через крізні отвори в пробках, визначається аеродинамічним опором загального діаметра наскрізних отворів в пробках і загального діаметра вхідних отворів в мішках. Загальними ознаками аналога і рішення, що заявляється, є: тренажер дихальний, що включає засоби підключення до дихальних шляхів користувача, еластичну камеру у вигляді дихального мішка, канали підведення до органів дихання атмосферного повітря і газоповітряної суміші з дихального мішка, регульований дросельний пристрій, встановлений в каналі підведення атмосферного повітря. Режими використання тренажера і можливості його оздоровчої дії на організм обмежені відсутністю засобів створення опору вдиху/видиху і його регулювання. Відомий дихальний тренажер, призначений для профілактики і лікування захворювань диханням гіпоксично-гіперкапнічною повітряною сумішшю (патент Російської Федерації № 2467771, МПК А61М 16/00, дата подання заявки 16.08.2010). Дихальний тренажер складається з маски для приєднання тренажера до органів дихання користувача, дихального мішка і змішувача-регулятора суміші, що вдихається. Змішувачрегулятор встановлений в отворі в нижній частині маски. Дихальний мішок сполучений з нижньою основою змішувача-регулятора. Змішувач-регулятор може бути виконаний у вигляді циліндра з отвором в нижній основі, яка перекрита пружними еластичними пелюстками, і з отвором для атмосферного повітря на боковій поверхні, який також перекритий пружними еластичними пелюстками. Пружні еластичні 3 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 пелюстки забезпечують мінімальний опір вдиху/видиху при постійному співвідношенні між свіжим повітрям і повітрям, що видихається. Змішувач-регулятор може бути виконаний у вигляді циліндричного корпусу з отворами в нижній основі і на боковій поверхні. Усередині корпусу розташований циліндр з можливістю ручного обертання, з ручкою, зовнішній діаметр якого рівний внутрішньому діаметру корпусу. Вказаний циліндр виконаний з отвором в стінці циліндра і сегментом в основі. При обертанні циліндра його стінка з отвором частково перекриває отвір на боковій поверхні корпусу, а сегмент перекриває частину отвору в основі корпусу. Змішувач-регулятор при вдиху регулює надходження і змішує два газових потоки: свіже повітря і суміш з дихального мішка, а при видиху ділить потік повітря, що видихається, на два потоки: у дихальний мішок і в атмосферу, забезпечуючи задане співвідношенні між свіжим повітрям і повітрям, що видихається. Загальними ознаками аналога і рішення, що заявляється, є: тренажер дихальний, що містить засоби підключення до дихальних шляхів користувача, еластичну камеру у вигляді дихального мішка, канали підведення до органів дихання атмосферного повітря і газоповітряної суміші з дихального мішка. Режими використання тренажера і можливості його оздоровчої дії на організм обмежені відсутністю засобів створення опору вдиху/видиху і його регулювання. Відомий респіратор для приготування гіпоксично-гіперкапнічної дихальної суміші (авторське свідоцтво СРСР на винахід № 1174043, МПК А62В 18/02, дата подання заявки 29.04.1984). Респіратор може бути використаний як тренажер для тренування і відновлення дихання користувачів, зокрема спортсменів. Респіратор складається з корпусу, виконаного у вигляді порожнистого жорсткого циліндра, усередині якого встановлена перегородка, що розділяє порожнину циліндра на дві камери. Перша камера сполучена з органами дихання користувача через засоби підключення респіратора до дихальних шляхів, які виконані у вигляді ущільнювача, виконаного за формою овалу обличчя, і еластичного ремінця для закріплення респіратора на голові користувача. Друга камера сполучена з атмосферою через канал, виконаний в корпусі на ділянці другої камери. Перша і друга камера сполучені між собою через канал, виконаний в перегородці. Канал сполучення другої камери з атмосферою виконаний в корпусі в найбільш віддаленому від обличчя користувача місці. Респіратор використовують наступним чином. Респіратор надягають на обличчя користувача і фіксують його на голові за допомогою еластичного ремінця. При диханні під час прийому процедури у внутрішньому об'ємі циліндричного корпусу концентрація газів дихальної суміші в кожному циклі сталого робочого режиму респіратора коливається навколо середніх величин залежно від глибини дихання. Якщо в одиночній камері респіратора (без перегородки) середній склад суміші, що вдихається, містить 18,5 об'ємних % кисню і 2,3 об'ємних % вуглекислого газу, то послідовне з'єднання двох таких камер дає величини об'єму кисню і вуглекислого газу у суміші, що вдихається, відповідно 16,5 і 3,7 об'ємних %. Загальними ознаками аналога і рішення, що заявляється, є: тренажер дихальний, який містить дві камери, що з'єднані між собою, перша з яких сполучена із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, а друга сполучена з атмосферою. Зазначений респіратор, як пристрій для гіпоксично-гіперкапнічного тренування організму, має обмежені можливості регулювання складу гіпоксично-гіперкапнічної дихальної суміші, оскільки зміна складу дихальної суміші може бути реалізована тільки шляхом зміни співвідношення об'ємів першої і другої камери, що вимагає виготовлення ряду респіраторів з різним співвідношенням об'ємів вказаних камер. У респіраторі відсутні засоби, що створюють опір (перешкоду) вдиху/видиху і, відповідно, його регулювання. Все зазначене обмежує режими використання тренажера і можливості його оздоровчої дії на організм. За найближчий аналог вибрано тренажер дихальний індивідуальний, що відомий за патентом Російської федерації RU2118542, МПК А61М 16/00, дата подання заявки 30.05.1997. Тренажер дихальний індивідуальний містить внутрішню камеру (першу камеру), що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача (дихальна трубка), середню (другу) камеру, що сполучена з внутрішньою (першою) камерою, зовнішню (третю) камеру, що сполучена з середньою (другою) камерою та з навколишньою атмосферою. Внутрішня камера (перша камера) сполучена з середньою (другою) камерою через отвори з засобами зміни величини площі прохідного перерізу отворів (через регульований дросельний пристрій). В тренажер введені засоби для відділення частини використовуваного об'єму зовнішньої (третьої) камери (засоби регулювання робочого об'єму камери), які виконані у 4 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 вигляді поперечної перегородки, прилеглої до внутрішньої поверхні зовнішньої камери і зовнішньої поверхні середньої камери з можливістю аксіального переміщення і фіксації, або у вигляді щонайменше однієї надувний ємності з еластичного матеріалу, що поміщається між зовнішньою поверхнею середньої камери і внутрішньою поверхнею зовнішньої камери. Лікувально-профілактичний вплив тренажера на організм людини визначається диханням гіпоксично-гіперкапнічним середовищем і наявністю опору вдиху/видиху. Регулювання складу гіпоксично-гіперкапнічної дихальної суміші виконують шляхом регулювання робочого об'єму зовнішньої (третьої) камери при налаштуванні режиму тренажера. Регулювання опору вдиху/видиху виконують шляхом регулювання величини площі прохідного перерізу отворів, через які перша камера сполучена з другою камерою. Загальними ознаками найближчого аналога і рішення, що заявляється, є: тренажер дихальний, що містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші та засоби регулювання опору вдиху/видиху. Зазначена конструкція - найближчий аналог - має наступні недоліки: не дозволяє роздільно і незалежно регулювати опір вдиху та опір видиху; можливості регулювання складу гіпоксичногіперкапнічної дихальної суміші обмежені розмірами третьої камери - для досягнення високого ступеня гіперкапнії дихальної суміші третя камера повинна мати значні габарити; складність конструкції, що зв'язана з необхідністю використання засобів зміни робочого об'єму зовнішньої (третьої) камери. В основу винаходу поставлена задача удосконалення тренажера дихального, в якому за рахунок особливостей конструкції забезпечується можливість регулювання (зміни) складу гіпоксично-гіперкапнічної дихальної суміші в широких межах простими технічними засобами і роздільного і незалежного регулювання опору (перешкоди) вдиху і видиху, що розширює можливості вибору режимів використання тренажера і його оздоровчої дії на організм. За першим варіантом винаходу поставлена задача вирішується тим, що в тренажері дихальному, який містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші, засоби регулювання опору вдиху/видиху, що встановлені в каналі сполучення першої камери з другою, відповідно до винаходу, друга камера сполучена з атмосферою, третя камера виконана еластичною, засоби регулювання складу дихальної суміші виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з третьою камерою, та регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з атмосферою, а засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані з можливістю роздільного і незалежного регулювання опору вдиху та опору видиху. Зазначені ознаки є істотними ознаками винаходу за першим варіантом, так як забезпечують можливість регулювання складу гіпоксично-гіперкапнічної дихальної суміші (співвідношення кисню О2 і вуглекислого газу СО2 в дихальній суміші) в широкому діапазоні за допомогою простих технічних засобів, а також можливість роздільного і незалежного регулювання опору вдиху та опору видиху, що розширює режими використання тренажера та можливості його оздоровчої дії на організм користувача. Засоби регулювання складу дихальної суміші і опору вдиху/видиху за першим варіантом тренажера можуть мати різні схеми виконання. Засоби регулювання опору вдиху/видиху можуть бути виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою з запірним елементом, що встановлений в прохідному перерізі пристрою з можливістю переміщень в протилежні сторони відносно площини прохідного перерізу, і регульованих упорів, що обмежують величину зазначених переміщень. Запірний елемент регульованого дросельного пристрою може бути виконаний у вигляді вільно встановленої кулі, або у вигляді консольно закріпленої пелюстки з можливістю її пружного відхилення в протилежні сторони. Зазначені виконання запірного елемента є технічними еквівалентами, які забезпечують можливість роздільного і незалежного регулювання опору вдиху і опору видиху. Засоби регулювання опору вдиху/видиху можуть бути виконані у вигляді паралельно з'єднаних зворотного клапана і регульованого дросельного пристрою, а також регульованого дросельного пристрою, послідовно з'єднаного з зазначеними паралельно включеними дросельним пристроєм і зворотним клапаном. Зворотний клапан може бути виконаний з напрямком потоку у сторону першої камери, або у сторону другої камери. 5 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 При виконанні зворотного клапана з напрямом потоку у сторону першої камери опір видиху завжди вище опору вдиху. При виконанні зворотного клапана з напрямом потоку у сторону другої камери опір вдиху завжди вище за опір видиху. Це додатково розширює режими використання тренажера. Регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, можуть бути виконані у вигляді вікна, вирізаного в корпусі другої камери, і втулки, герметично з'єднаної з третьою камерою і встановленої на корпусі другої камери з можливістю переміщення уздовж зазначеного вікна. Регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, також можуть бути виконані у вигляді втулки, встановленої на корпусі другої камери з можливістю обертання навколо подовжньої осі корпусу, з отворами, вирізаними в корпусі другої камери і у втулці на ділянці, розміщеній в межах третьої камери, та з отворами, вирізаними в корпусі другої камери і у втулці на ділянці, розміщеній за межами третьої камери, причому отвори виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення при провертанні втулки регульованих в протилежних напрямках прохідних перерізів, що сполучають другу камеру з третьою камерою та атмосферою. Такі виконання дозволяють одним робочим органом (переміщенням або провертанням втулки) одночасно управляти регульованими дросельними пристроями, що встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, по заданій залежності (зменшення ступеня дроселювання в одному дросельному пристрої з одночасним збільшенням ступеня дроселювання в другому), забезпечують зручність використання тренажера та підвищують глибину регулювання зазначених дросельних пристроїв. Регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, можуть бути виконані в вигляді зовнішнього стакана та внутрішнього стакана, що розміщений всередині зовнішнього стакана з можливістю обертання навколо подовжньої осі і контактування денець зовнішнього та внутрішнього стаканів, з отворами в денцях стаканів, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворенням регульованого прохідного перерізу, що сполучає другу камеру з третьою камерою, та з отворами в стінках стаканів, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення регульованого прохідного перерізу, що сполучає другу камеру з атмосферою, причому зазначені отвори виконані з можливістю зміни величин прохідних перерізів в денцях стаканів та прохідних перерізів в стінках стаканів в протилежних напрямках при провертанні внутрішнього стакана. Регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, можуть бути виконані у вигляді триходового крана-змішувача з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиної рукоятки управління краном. Регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою та в каналі сполучення першої і другої камери між собою, можуть бути виконані у вигляді триходового крана-змішувача з трьома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору в другому регульованому каналі, і навпаки, а також незалежного регулювання опору дихальній суміші в третьому каналі за допомогою єдиної рукоятки управління краном. Виконання регульованих дросельних пристроїв в вигляді триходових кранів-змішувачів з двома чи трьома регульованими каналами з єдиною рукояткою управління забезпечує зручність використання тренажера, спрощує його конструкцію при збереженні широких можливостей регулювання режимів використання тренажера. За другим варіантом винаходу поставлена задача вирішується тим, що в тренажері дихальному, який містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші та засоби регулювання опору вдиху/видиху, відповідно до винаходу, третя камера виконана еластичною, друга камера сполучена з атмосферою, перша камера сполучена з другою камерою двома паралельними каналами, засоби регулювання складу дихальної суміші виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з третьою камерою, та регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з атмосферою, а засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані в вигляді послідовно з'єднаних зворотних клапанів і регульованих дросельних пристроїв, встановлених в 6 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 паралельних каналах сполучення першої камери з другою з можливістю проходження дихальної суміші в зазначених каналах у взаємно протилежних напрямках. Зазначені ознаки є істотними ознаками винаходу за другим варіантом, так як забезпечують можливість регулювання складу гіпоксично-гіперкапнічної дихальної суміші (співвідношення кисню О2 і вуглекислого газу СО2 в дихальній суміші) в широкому діапазоні за допомогою простих технічних засобів, також можливість роздільного і незалежного регулювання опору вдиху та опору видиху, розділення потоків вдиху та видиху з можливістю роздільного контролю параметрів газоповітряних сумішей вдиху та видиху, що розширює режими використання тренажера та можливості його оздоровчої дії на організм користувача. Регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, можуть бути виконані у вигляді триходового крана-змішувача з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиної рукоятки управління краном. Таке виконання забезпечує зручність використання тренажера, спрощує його конструкцію при збереженні широких можливостей регулювання режимів використання тренажера. Послідовно з'єднані зворотні клапани і регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення першої камери з другою камерою, можуть бути виконані у вигляді зворотних клапанів з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку. Засоби регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку можуть бути виконані у вигляді регульованого упору, що обмежує величину переміщення запірного елемента у сторону відкриття зворотного клапана. Така конструкція є одним їх можливих виконань засобів регулювання опору вдиху/видиху в тренажері за другим варіантом. Послідовно з'єднані зворотні клапани і регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення першої камери з другою камерою, можуть включати поперечну перегородку, закріплену в циліндричному корпусі, внутрішні стакани, що встановлені всередині циліндричного корпусу по обидві сторони перегородки з можливістю обертання навколо подовжньої осі та контактування денець стаканів з перегородкою, пари діаметрально протилежних отворів, що виконані в перегородці та в денцях стаканів, зворотні клапани, які виконані в вигляді пелюсток, що перекривають один із отворів в денцях стаканів з внутрішніх сторін стаканів, при цьому отвори в денцях стаканів, що протилежні отворам з зворотними клапанами, виконані в вигляді кругових пазів, отвір з зворотним клапаном в денці одного із стаканів, та паз в денці другого стакана розташовані співвісно з одним із отворів в перегородці. Перша і друга камери можуть бути виконані у вигляді кільцеподібного порожнистого корпусу, порожнина якого розділена на сполучені між собою першу і другу камери. За третім варіантом поставлена задача вирішується тим, що в тренажері дихальному, який містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші та опору вдиху/видиху, відповідно до винаходу, третя камера виконана еластичною, тренажер містить джерело дихальної суміші, друга камера розділена на дві порожнини, перша порожнина другої камери сполучена з першою камерою, атмосферою і третьою камерою, друга порожнина другої камери сполучена з третьою камерою, джерелом дихальної суміші і першою камерою, а засоби регулювання складу дихальної суміші та опору вдиху/видиху виконані у вигляді послідовно з'єднаних зворотних клапанів і регульованих дросельних пристроїв, встановлених в каналі сполучення першої камери з першою порожниною другої камери з напрямком потоку у сторону першої порожнини другої камери, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою з напрямком потоку у сторону атмосфери, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з третьою камерою з напрямком потоку у сторону третьої камери, в каналі сполучення третьої камери з другою порожниною другої камери з напрямком потоку у сторону другої порожнини, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з першою камерою з напрямком потоку у сторону першої камери, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з джерелом дихальної суміші з напрямком потоку у сторону другої порожнини другої камери. Зазначені ознаки є істотними ознаками винаходу за другим варіантом, так як забезпечують можливість регулювання складу гіпоксично-гіперкапнічної дихальної суміші (співвідношення кисню О2 і вуглекислого газу СО2 в дихальній суміші) в широкому діапазоні за допомогою простих технічних засобів, а також можливість роздільного і незалежного регулювання опору вдиху та опору видиху, розділення потоків вдиху та видиху з можливістю роздільного контролю 7 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 параметрів газоповітряних сумішей вдиху та видиху, можливість використання особливих дихальних сумішей, незалежних від навколишньої атмосфери, що розширює режими використання тренажера та можливості його оздоровчої дії на організм користувача. Друга порожнина другої камери може бути сполучена з атмосферою, як з джерелом дихальної суміші. Джерело дихальної суміші може бути виконане у вигляді сполученої з атмосферою камери підготовки дихальної суміші, в порожнині якої розміщені натуральні або синтетичні ефірні масла, і/або лікарські трави, і/або екстракти лікарських трав, і/або мінеральні речовини, наприклад лікувальні мінеральні солі, із засобами підігріву або без них. Таке виконання підвищує оздоровчий ефект від застосування тренажера в результаті присутності в дихальній суміші лікувальних добавок. Камера підготовки дихальної суміші може бути виконана з можливістю розміщення в ній користувача або частини тіла користувача, наприклад голови користувача. При такому виконанні лікувальні добавки, присутні в дихальній суміші, впливають не тільки на органи дихання, але і на відкриті ділянки тіла користувача, що додатково підвищує оздоровчий ефект. Джерело дихальної суміші може бути виконане у вигляді автономного джерела дихальної суміші, наприклад, газобалонного пристрою з регульованим дроселем і дихальним мішком. При такому виконанні дихальна суміш, що використовується в тренажері, не залежить від стану навколишньої середовища. Перша і друга камери можуть бути виконані у вигляді кільцеподібного порожнистого корпусу, порожнина якого розділена на сполучені між собою першу камеру, першу порожнину другої камери, другу порожнину другої камери. Таке рішення є прикладом можливого виконання корпусу для третього варіанта тренажера. Регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою і третьою камерою, а також регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення другої порожнини другої камери з третьою камерою та джерелом дихальної суміші, можуть бути виконані у вигляді триходових кранів-змішувачів з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиних рукояток управління кранами. Регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою, третьою камерою та першою камерою, а також регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення другої порожнини другої камери з третьою камерою, джерелом дихальної суміші та першою камерою, можуть бути виконані у вигляді триходових кранів-змішувачів з трьома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору в другому регульованому каналі, і навпаки, а також незалежного регулювання опору дихальній суміші в третьому каналі за допомогою єдиних рукояток управління кранами. Виконання регульованих дросельних пристроїв в вигляді триходових кранів-змішувачів з двома чи трьома регульованими каналами з єдиною рукояткою управління забезпечує зручність використання тренажера, спрощує його конструкцію при збереженні широких можливостей регулювання режимів використання тренажера. Послідовно з'єднані зворотні клапани і регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналі сполучення першої камери з першою порожниною другої камери, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з третьою камерою, в каналі сполучення третьої камери з другою порожниною другої камери, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з першою камерою, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з джерелом дихальної суміші, можуть бути виконані у вигляді зворотних клапанів з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку. Таке рішення є ще одним прикладом можливого виконання засобів регулювання складу дихальної суміші і опору вдиху/видиху для третього варіанта тренажера. Кожний з регульованих дросельних пристроїв, що встановлені в каналах сполучення першої камери з першою та другою порожнинами другої камери, може включати зовнішній стакан та внутрішній стакан, що розміщений всередині зовнішнього стакана з можливістю обертання навколо подовжньої осі і контактування денець зовнішнього та внутрішнього стаканів, та отвори, що виконані в денцях зазначених стаканів з можливістю взаємного перекриття та утворення при незалежному провертанні внутрішніх стаканів регульованих прохідних перерізів, що сполучають першу камеру з першою та другою порожнинами другої камери, кожна пара регульованих дросельних пристроїв, які встановлені в каналах сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою і третьою камерою та в каналах сполучення другої порожнини другої камери з 8 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 третьою камерою та джерелом дихальної суміші, можуть бути виконана в вигляді таких же двох стаканів з отворами в денцях стаканів та з отворами в стінках стаканів, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення при незалежному провертанні внутрішніх стаканів регульованих прохідних перерізів, що сполучають першу порожнину другої камери з атмосферою і з третьою камерою та сполучають другу порожнину другої камери з третьою камерою і джерелом дихальної суміші, причому зазначені отвори виконані з можливістю зміни величин прохідних перерізів в денцях та прохідних перерізів стінках стаканів в протилежних напрямках при провертанні внутрішніх стаканів. Що найменше, в одній з камер або каналів тренажера можуть бути встановлені датчик тиску дихальної суміші і/або датчик складу дихальної суміші, і/або датчик витрат дихальної суміші, які виконані з можливістю візуального представлення показників датчиків користувачу. Це дозволяє користувачу роздільно контролювати параметри дихальних сумішей вдиху і видиху і самостійно коректувати режим використання тренажера за допомогою керованих дросельних пристроїв. Тренажер може бути виконаний з системою комп'ютерного управління режимом роботи, яка включає датчики тиску дихальної суміші і/або датчики складу дихальної суміші, і/або датчики витрати дихальної суміші, що встановлені принаймні в одній з камер або каналів тренажера, процесор із заданими алгоритмами режимів роботи тренажера, монітор для візуального представлення користувачу інформації про режим роботи тренажера, вхідний блок, з'єднаний з зазначеними датчиками і процесором, і вихідний блок, з'єднаний з органами управління регульованих дросельних пристроїв і процесором. Система комп'ютерного управління режимом використання тренажера дозволяє вибрати необхідний режим з множини алгоритмів і підтримувати вибраний режим в процесі використання тренажера без участі користувача. У першій камері тренажера може бути виконана щонайменше одна перегородка, на якій встановлена щонайменше одна голосова планка щонайменше з одним голосовим язичком. Таке виконання дозволяє генерувати в дихальній суміші поблизу органів дихання акустичні коливання заданої частоти, динамічна дія яких на органи дихання користувача підвищує оздоровчу дію тренажера. Таке виконання дозволяє генерувати в дихальній суміші поблизу органів дихання акустичні коливання заданої частоти, динамічна дія яких на органи дихання користувача підвищує оздоровчу дію тренажера. Засоби підключення тренажера до дихальних шляхів користувача можуть бути виконані у вигляді трубки з загубником або герметичної лицьової маски, або герметичного шолома, або герметичного скафандра. Нижче наводиться опис тренажера дихального, що заявляється, і його роботи з посиланнями на креслення, на яких показано: Фіг. 1 - Тренажер дихальний, перший варіант. Фіг. 2 - Тренажер дихальний, перший варіант, дросельний пристрій регулювання опору вдиху/видиху з запірним елементом в вигляді пелюстки. Фіг. 3 - Тренажер дихальний, перший варіант, дросельний пристрій регулювання опору вдиху/видиху з запірним елементом в вигляді кулі. Фіг. 4 - Тренажер дихальний, перший варіант, засоби регулювання опору вдиху/видиху у вигляді дросельних пристроїв і зворотного клапана. Фіг. 5 - Тренажер дихальний, перший варіант, вузол І на фіг. 4. Фіг. 6 - Тренажер дихальний, перший варіант, перша схема виконання дросельних пристроїв регулювання складу дихальної суміші. Фіг. 7 - Тренажер дихальний, перший варіант, друга схема виконання дросельних пристроїв регулювання складу дихальної суміші з прямокутними отворами. Фіг. 8 - Тренажер дихальний, перший варіант, друга схема виконання дросельних пристроїв регулювання складу дихальної суміші з круговими отворами. Фіг. 9 - Тренажер дихальний, перший варіант, схема виконання дросельних пристроїв регулювання складу дихальної суміші в вигляді стаканів. Фіг. 10 - Тренажер дихальний, перший варіант, вид А на фіг 9, виконання секторних отворів в денцях стаканів. Фіг. 11 - Тренажер дихальний, перший варіант, вид А на фіг 9, виконання кругових отворів в денцях стаканів. Фіг. 12 - Тренажер дихальний, перший варіант, вид А на фіг 9, виконання отворів в денцях стаканів в вигляді кругових пазів. Фіг. 13 - Тренажер дихальний, перший варіант, вид А на фіг 9, виконання двох пар кругових отворів в денцях стаканів. Фіг. 14 - Тренажер дихальний, перший варіант, вузол Б на фіг 9, виконання прямокутних отворів в стінках стаканів. 9 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 Фіг. 15 - Тренажер дихальний, перший варіант, вузол Б на фіг 9, виконання кругових отворів в стінках стаканів. Фіг. 16 - Тренажер дихальний, перший варіант, вузол Б на фіг. 9, виконання двох пар кругових отворів в стінках стаканів. Фіг. 17 - Тренажер дихальний, перший варіант, виконання дросельних пристроїв у вигляді триходового крана-змішувача з двома регульованими каналами. Фіг. 18 - Тренажер дихальний, перший варіант, схема виконання та роботи триходового крана-змішувача з двома регульованими каналами. Фіг. 19 - Тренажер дихальний, перший варіант, виконання дросельних пристроїв у вигляді триходового крана-змішувача з трьома регульованими каналами. Фіг. 20 - Тренажер дихальний, перший варіант, схема виконання та роботи триходового крана-змішувача з трьома регульованими каналами. Фіг. 21 - Тренажер дихальний, другий варіант, принципова схема. Фіг. 22 - Тренажер дихальний, другий варіант, виконання дросельних пристроїв регулювання складу дихальної суміші у вигляді триходового крана-змішувача з двома регульованими каналами. Фіг. 23 - Тренажер дихальний, другий варіант, виконання дросельних пристроїв регулювання опору вдиху/видиху у вигляді зворотних клапанів з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку. Фіг. 24 - Тренажер дихальний, другий варіант, схема зворотного клапана кулькового типу з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку. Фіг. 25 - Тренажер дихальний, другий варіант, схема зворотного клапана пелюсткового типу з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку. Фіг. 26 - Тренажер дихальний, другий варіант, приклад виконання регульованих дросельних пристроїв та зворотних клапанів. Фіг. 27 - Тренажер дихальний, другий варіант, розріз Г-Г на фіг. 26. Фіг. 28 - Тренажер дихальний, другий варіант, розріз Д-Д на фіг. 26. Фіг. 29 - Тренажер дихальний, другий варіант, розріз Е-Е на фіг. 26. Фіг. 30 - Тренажер дихальний, другий варіант, приклад виконання корпусу. Фіг. 31 - Тренажер дихальний, третій варіант, принципова схема. Фіг. 32 - Тренажер дихальний, третій варіант, джерело дихальної суміші - атмосфера. Фіг. 33 - Тренажер дихальний, третій варіант, джерело дихальної суміші - камера підготовки дихальної суміші. Фіг. 34 - Тренажер дихальний, третій варіант, камера підготовки дихальної суміші з можливістю розміщення в ній частини тіла користувача. Фіг. 35 - Тренажер дихальний, третій варіант, джерело дихальної суміші - автономний газобалонний пристрій. Фіг. 36 - Тренажер дихальний, третій варіант, приклад виконання корпусу. Фіг. 37 - Тренажер дихальний, третій варіант, виконання дросельних пристроїв у вигляді триходових кранів-змішувачів з двома регульованими каналами. Фіг. 38 - Тренажер дихальний, третій варіант, виконання дросельних пристроїв у вигляді триходових кранів-змішувачів з трьома регульованими каналами. Фіг. 39 - Тренажер дихальний, третій варіант, виконання дросельних пристроїв у вигляді зворотних клапанів з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку. Фіг. 40 - Тренажер дихальний, третій варіант, приклад виконання дросельних пристроїв у вигляді стаканів. Фіг. 41 - Тренажер дихальний, перший, другий, третій варіанти, виконання з датчиками параметрів дихальної суміші. Фіг. 42 - Тренажер дихальний, перший, другий, третій варіанти, приклад виконання з системою комп'ютерного управління режимом роботи. Фіг. 43 - Тренажер дихальний, перший, другий, третій варіанти, приклад виконання першої камери з голосовими язичками. За першим варіантом (фіг. 1) тренажер дихальний містить три камери, що сполучені між собою: першу камеру 1, другу камеру 2, третю камеру 3. Камери 1, 2 виконані в корпусі 4. Камера 3 виконана еластичною у вигляді дихального мішка 5, з'єднаного з корпусом 4. Камера 1 з'єднана із засобами 6 підключення тренажера до дихальних шляхів користувача і сполучена з камерою 2 через канал 7. Камера 2 сполучена з атмосферою через канал 8 і з камерою 3 через канал 9. 10 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 Засоби регулювання опору вдиху/видиху 10 встановлені в каналі 7 сполучення першої камери 1 з другою камерою 2 і виконані з можливістю роздільного і незалежного регулювання опору вдиху та опору видиху. Засоби регулювання складу дихальної суміші виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою 11, встановленого в каналі 8 сполучення другої камери 2 з атмосферою, та регульованого дросельного пристрою 12, встановленого в каналі 9 сполучення другої камери 2 з третьою камерою 3. При видиху дихальна суміш, збагачена вуглекислим газом, заповнює камеру 1, далі через канал 7, в якому встановлені засоби регулювання опору вдиху/видиху 10, надходить в камеру 2. Частина суміші, що видихається, з камери 2 викидається в атмосферу через канал 8 з регульованим дросельним пристроєм 11, інша частина суміші, що видихається, через канал 9 надходить в еластичну камеру 3. Співвідношення вказаних частин суміші, що видихається, задається ступенем дроселювання потоків в каналах 8, 9 за допомогою регульованих дросельних пристроїв 11, 12. При вдиху, в камеру 2 надходить атмосферне повітря через канал 8 з регульованим дросельним пристроєм 11 і дихальна суміш з еластичної камери 3 черезканал 9 з регульованим дросельним пристроєм 12. Кількість атмосферного повітря і дихальної суміші з камери 3, що надходить в камеру 2, задається регульованими дросельними пристроями 11, 12. У камері 2 відбувається змішування атмосферного повітря з дихальною сумішшю з камери 3. Дихальна суміш з камери 2 через канал 7 з засобами 10 регулювання опору вдиху/видиху надходить в камеру 1, в якій додатково змішується з сумішшю видиху і, далі, до засобів 6 підключення тренажера до дихальних шляхів користувача. Таким чином, в результаті змішування в камерах 1, 2 дихальної суміші видиху з атмосферним повітрям до дихальних шляхів надходить дихальна суміш заданого складу. Таке виконання тренажера дозволяє регулювати склад газоповітряної суміші, що вдихається (співвідношення кисню О2 і вуглекислого газу СО2), яке задається регульованими дросельними пристроями 11, 12, а також забезпечує можливість роздільного і незалежного регулювання опору вдиху і опору видиху засобами 10. Засоби 10 регулювання опору вдиху/видиху, що встановлені в каналі 7 сполучення першої камери 1 і другої камери 2, можуть бути виконані в вигляді регульованого дросельного пристрою з запірним елементом (13, 14), що встановлений в прохідному перерізі пристрою з можливістю переміщень в протилежні сторони відносно площини прохідного перерізу, і регульованих упорів 15, що обмежують величину зазначених переміщень. Запірний елемент регульованого дросельного пристрою може бути виконаний у вигляді консольно закріпленої пелюстки 13 з можливістю її пружного відхилення в протилежні сторони (фіг. 2) або у вигляді вільно встановленої кулі 14 (фіг. 3). Засоби регулювання опору вдиху/видиху можуть бути виконані у вигляді паралельно з'єднаних регульованого дросельного пристрою 13 і зворотного клапана 14, а також регульованого дросельного пристрою 15, послідовно з'єднаного з зазначеними дросельним пристроєм 13 і зворотним клапаном 14, які встановлені в каналі 7 сполучення камери 1 з камерою 2. Зворотний клапан 13 може бути виконаний з напрямком потоку у сторону камери 1 (фіг. 4). При видиху дихальна суміш, збагачена вуглекислим газом, надходить з камери 1 через регульований дросельний пристрій 13 і регульований дросельний пристрій 15 в камеру 2. Зворотний клапан 14 закритий. Частина суміші, що видихається, з камери 2 викидається в атмосферу через канал 8 з регульованим дросельним пристроєм 11, інша частина суміші, що видихається, через канал 9 з регульованим дросельним пристроєм 12 надходить в еластичну камеру 3. Співвідношення зазначених частин суміші, що видихається, регулюється ступенем дроселювання потоку в каналі 8 регульованим дросельним пристроєм 11, а також ступенем дроселювання потоку в каналі 9 регульованим дросельним пристроєм 12. Опір видиху регулюється дросельними пристроями 13, 15. При вдиху, в камеру 2 надходять атмосферне повітря через регульований дросельний пристрій 11 і дихальна суміш з еластичної камери 3 через регульований дросельний пристрій 12. Співвідношення кількості атмосферного повітря і дихальної суміші з камери 3, що надходить в камеру 2, задається регульованими дросельними пристроями 11, 12. Дихальна суміш з камери 2 через дросельний пристрій 15, відкритий зворотний клапан 14 і частково через регульований дросельний пристрій 13 надходить в камеру 1 і, далі, до засобів 6 підключення тренажера до дихальних шляхів користувача. Опір вдиху регулюється дросельним пристроєм 15. 11 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 Процеси змішування суміші, що видихається, з атмосферним повітрям і регулювання складу дихальної суміші аналогічні описаним вище. Таке виконання тренажера дозволяє роздільно регулювати опір видиху, який задається регульованими дросельними пристроями 13 і/або 15, і опір вдиху, який задається переважно регульованим дросельним пристроєм 15, а також регулювати склад суміші, що вдихається (співвідношення кисню О2 і вуглекислого газу СО2), який задається регульованими дросельним пристроями 11, 12. При цьому опір видиху завжди вище опору вдиху, оскільки дроселювання дихальної суміші в процесі видиху здійснюється через послідовно з'єднані регульовані дросельні пристрої 13, 15, а в процесі вдиху - тільки через регульований дросельний пристрій 15. Зворотний клапан 14 може бути виконаний з напрямком потоку у сторону камери 2 (фіг. 5). При видиху дихальна суміш, збагачена вуглекислим газом, надходить з камери 1 через відкритий зворотний клапан 13 і регульований дросельний пристрій 15 в камеру 2. Опір видиху регулюється дросельним пристроєм 15. При вдиху, дихальна суміш з камери 2 через регульовані дросельні пристрої 15, 13 надходить в камеру 1 і, далі, до засобів 6 підключення тренажера до дихальних шляхів користувача. Зворотний клапан 14 закритий. При цьому опір вдиху завжди вище опору видиху, оскільки дроселювання дихальної суміші в процесі вдиху здійснюється через послідовно з'єднані регульовані дросельні пристрої 15, 13, а в процесі видиху - тільки через регульований дросельний пристрій 15. Процеси змішування дихальної суміші з атмосферним повітрям і регулювання складу дихальної суміші аналогічні описаним вище. Таке виконання тренажера дозволяє роздільно регулювати опір вдиху, який задається регульованими дросельними пристроями 13 і/або 15, і опір видиху, який задається переважно регульованим дросельним пристроєм 15, а також регулювати склад суміші, що вдихається (співвідношення кисню О2 і вуглекислого газу СО2), який задається за допомогою регульованого дросельного пристрою 11, встановленого в каналі 8 сполучення камери 2 з атмосферою, і регульованого дросельного пристрою 12, встановленого в каналі 9 сполучення камери 2 з камерою 3. Регульовані дросельні пристрої широко застосовуються в різних дихальних апаратах і можуть мати різне виконання, в тому числі і по схемам, що показані на фіг. 2, 3. Регульовані дросельні пристрої 11, 12, що встановлені в каналах 8, 9 сполучення другої камери 2 з атмосферою і з третьою камерою 3, можуть бути виконані у вигляді вікна 18, вирізаного в корпусі другої камери 2, і втулки 19, з'єднаної з дихальним мішком 5 і встановленої на корпусі другої камери 2 з можливістю переміщення уздовж вікна 18 і часткового його перекриття втулкою 19 (фіг. 6). При переміщенні втулки 19 в ту або іншу сторону відносно вікна 18 змінюються прохідні перерізи вікна 18, що сполучають камеру 2 з атмосферою і з камерою 3 в зворотній залежності. Зменшення прохідного перерізу вікна 18, що сполучає камеру 2 з атмосферою, супроводжується збільшенням прохідного перерізу вікна 18, що сполучає камеру 2 з камерою 3, і навпаки. Таким чином, одним органом управління (переміщенням втулки 19 уздовж вікна 18) здійснюється одночасне управління дросельними пристроями 11, 12, що зручно при користуванні тренажером, а також збільшує глибину регулювання. Регульовані дросельні пристрої 11, 12, що встановлені в каналах 8, 9 сполучення другої камери 2 з атмосферою і з третьою камерою 3, можуть бути виконані у вигляді втулки 20, встановленої на корпусі 4 з можливістю обертання навколо подовжньої осі корпусу 4, пари отворів 21, 22, вирізаних в корпусі другої камери 2 і у втулці 20 на ділянці, розміщеній в камері 3, а також пари отворів 23, 24, вирізаних в корпусі другої камери 2 і у втулці 20 на ділянці, розміщеній за межами камери 3. Отвори 21, 22, 23, 24 виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення при провертанні втулки 20 регульованих в протилежних напрямках прохідних перерізів, що сполучають другу камеру 2 з третьою камерою 3 та атмосферою. Отвори 21, 22, 23, 24 можуть мати прямокутну (фіг. 7) або кругову (фіг. 8) форму. Пари отворів 21, 22 і 23, 24 виконані з можливістю взаємного перекриття з утворенням їх загальних прохідних перерізів, величина яких регулюється обертанням втулки 20. При цьому збільшення прохідного перерізу однієї пари отворів супроводжується зменшенням прохідного перерізу іншої пари отворів. Таким чином, одним органом управління (обертанням втулки 20) здійснюється одночасне управління дросельними пристроями 11, 12 по заданій залежності (зменшення ступеня дроселювання в одному дросельному пристрої з одночасним збільшенням ступеня дроселювання в другому), забезпечує зручність використання тренажера та підвищує глибину регулювання складу дихальної суміші. 12 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 Регульовані дросельні пристрої 11, 12, що встановлені в каналах 8, 9 сполучення другої камери 2 з атмосферою і з третьою камерою 3, можуть бути виконані в вигляді зовнішнього стакана 25 та внутрішнього стакана 26, що розміщений всередині зовнішнього стакана 25 з можливістю обертання навколо подовжньої осі і контактування денець зовнішнього 25 та внутрішнього 26 стаканів, з отворами 27, 28 в денцях стаканів 25, 26, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворенням регульованого прохідного перерізу, що сполучає другу камеру 2 з третьою камерою 3 (дросельний пристрій 12), та з отворами 29, 30 в стінках стаканів 25, 26, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення регульованого прохідного перерізу, що сполучає другу камеру 2 з атмосферою (дросельний пристрій 11), причому зазначені отвори 27, 28, 29, 30 виконані з можливістю зміни величин прохідних перерізів в денцях стаканів 25, 26 та прохідних перерізів в стінках стаканів 25, 26 в протилежних напрямках при провертанні внутрішнього стакана 26 за допомогою рукоятки 31 (фіг. 9). Отвори 27, 28 можуть бути виконані у вигляді секторів (фіг. 10), у вигляді кругових отворів (фіг. 11), у вигляді пазів (фіг. 12). Можливий варіант виконання в денцях стаканів 25, 26 двох пар отворів 27, 28 (фіг. 13). Отвори 29, 30 можуть мати прямокутну (фіг. 14) або кругову (фіг. 15) форму. Можливий варіант виконання в бокових стінках стаканів 25, 26 двох пар отворів 29, 30 (фіг. 16). При обертанні внутрішнього стакана 26 відбувається збільшення прохідного перерізу одного з дросельних пристроїв 11, 12 із зменшенням прохідного перерізу іншого. Таким чином, одним органом управління (переміщення рукоятки 31, з'єднаної з внутрішнім стаканом 26) здійснюється одночасне управління дросельними пристроями 11, 12, що зручно при користуванні тренажером. Регульовані дросельні пристрої 11, 12, що встановлені в каналах 8, 9 сполучення камери 2 з атмосферою і камерою 3 можуть бути виконані у вигляді триходового крана-змішувача К1 з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиної рукоятки управління краном Р1 (фіг. 17). Такі крани широко застосовуються для регульованого змішування двох потоків плинних середовищ. Принципова схема такого крана показана на фіг. 18. Тобто, регульований триходовий кран-змішувач К1 в даному випадку виконує функції регульованих дросельних пристроїв 11, 12, встановлених в каналах 8, 9 сполучення камери 2 з атмосферою і камерою 3, з єдиною рукояткою управління Р1, що дозволяє зменшувати опір дихальній суміші в одному з регульованих дросельних пристроїв 11, 12 з одночасним збільшенням опору в другому регульованому дросельному пристрої і навпаки, що забезпечує збільшення діапазону регулювання складу дихальної суміші і спрощує процедуру користування тренажером. Регульовані дросельні пристрої 11, 12, що встановлені в каналах 8, 9 сполучення другої камери 2 з атмосферою і з третьою камерою 3, а також регульований дросельний пристрій 18, що встановлений в каналі 7 сполучення першої 1 і другої 2 камери між собою, можуть бути виконані у вигляді регульованого триходового крана-змішувача К2 з трьома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору в другому регульованому каналі, і навпаки, а також незалежного регулювання опору дихальній суміші в третьому каналі за допомогою єдиної рукоятки управління краном Р2 з можливістю одночасного взаємно протилежного регулювання опору дихальній суміші в каналах 8, 9 сполучення другої камери 2 з атмосферою і з третьою камерою 3, а також незалежного регулювання опору дихальній суміші регульованим дросельним пристроєм 18 в каналі 7 сполучення першої 1 і другий 2 камер між собою. Таке рішення показано на фіг. 19. Принципова схема крана-змішувача К2 показана фіг. 20. У зазначеному крані-змішувачі К2 зміна ступеня дроселювання потоків дихальної суміші в каналах 8, 9 здійснюється поворотом рукоятки управління Р2 в горизонтальній площині, зміна ступеня дроселювання потоку дихальної суміші в каналі 7 здійснюється поворотом рукоятки управління Р2 у вертикальній площині. Виконання регульованих дросельних пристроїв в вигляді триходових кранів-змішувачів з двома чи трьома регульованими каналами з єдиною рукояткою управління забезпечує зручність використання тренажера, спрощує його конструкцію при збереженні широких можливостей регулювання режимів використання тренажера. За другим варіантом тренажер дихальний містить три камери, що сполучаються між собою: першу камеру 1, другу камеру 2, третю камеру 3. Камери 1, 2 виконані в корпусі 4. Камера 3 виконана еластичною у вигляді дихального мішка 5, з'єднаного з корпусом 4. Камера 1 з'єднана із засобами 6 підключення тренажера до дихальних шляхів користувача і сполучена з камерою 13 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 2 через два паралельні канали 33 і 34. Камера 2, у свою чергу, сполучена з атмосферою через канал 8 і з камерою 3 через канал 9. Тренажер містить засоби регулювання опору вдиху/видиху і засоби регулювання складу дихальної суміші, що встановлені в каналах сполучення камер між собою і атмосферою. Засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані у вигляді послідовно з'єднаних регульованого дросельного пристрою 35 і зворотного клапана 36, встановлених в каналі 33, послідовно з'єднаних регульованого дросельного пристрою 37 і зворотного клапана 38,встановлених в каналі 34. Засоби регулювання складу дихальної суміші виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою 11, встановленого в каналі 8 сполучення камери 2 з атмосферою, і регульованого дросельного пристрою 12, встановленого в каналі 9 сполучення камери 2 з камерою 3. Зворотні клапана 36, 38 виконані з протилежним напрямком потоків, що забезпечує проходження дихальної суміші по каналах 33, 34 у взаємно протилежних напрямках (фіг. 21). При видиху дихальна суміш, збагачена вуглекислим газом, заповнює камеру 1, далі через канал 33, в якому встановлені регульований дросельний пристрій 35 і зворотний клапан 36, надходить в камеру 2. Частина суміші, що видихається, з камери 2 викидається в атмосферу через канал 8 з регульованим дросельним пристроєм 11, друга частина суміші, що видихається, через канал 9 з регульованим дросельним пристроєм 12 надходить в еластичну камеру 3. Співвідношення зазначених частин суміші, що видихається, задається ступенем дроселювання потоків в каналах 8, 9 за допомогою регульованих дросельних пристроїв 11, 12. При вдиху, в камеру 2 надходять атмосферне повітря через канал 8 з регульованим дросельним пристроєм 11 і дихальна суміш з еластичної камери 3 через канал 9 з регульованим дросельним пристроєм 12. Кількість атмосферного повітря і дихальної суміші з камери 3, що надходить в камеру 2, задається регульованими дросельними пристроями 11, 12. У камері 2 відбувається змішування атмосферного повітря з дихальною сумішшю з камери 3. Дихальна суміш з камери 2 через канал 34 з регульованим дросельним пристроєм 37 і зворотним клапаном 38 надходить в камеру 1, в якій додатково змішується з сумішшю видиху і, далі, до засобів 6 підключення тренажера до дихальних шляхів користувача. Таким чином, в результаті змішування в камерах 1, 2 дихальної суміші, що видихається, з атмосферним повітрям до дихальних шляхів надходить дихальна суміш заданого складу (з заданим вмістом кисню та вуглекислого газу). У тренажері по другому варіанту газові потоки розділені в каналах 33, 34 (у каналі 33 потік видиху, в каналі 34 потік вдиху), що дозволяє роздільно контролювати параметри дихальних сумішей видиху і вдиху. Виконання тренажера дозволяє регулювати склад суміші (співвідношення кисню О2 і вуглекислого газу СО2), яке задається регульованими дросельними пристроями 11, 12, а також роздільно і незалежно регулювати опір видиху регульованим дросельним пристроєм 35 і опір вдиху регульованим дросельним пристроєм 37. Регульовані дросельні пристрої 11, 12, що встановлені в каналах 8, 9 сполучення камери 2 з атмосферою і камерою 3, можуть бути виконані у вигляді регульованого триходового краназмішувача К3 з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиної рукоятки управління краном Р3 (фіг. 22). Принципова схема такого крана показана на фіг. 18. Тобто, регульований триходовий клапан-змішувача К3 в даному випадку виконує функції регульованих дросельних пристроїв 11, 12, встановлених в каналах 8, 9 сполучення камери 2 з атмосферою і камерою 3 з єдиним органом управління - рукояткою Р3. Виконання регульованих дросельних пристроїв 11, 12 в вигляді триходового краназмішувача К3 з двома регульованими каналами з єдиною рукояткою управління Р3 забезпечує зручність використання тренажера, спрощує його конструкцію при збереженні широких можливостей регулювання режимів використання тренажера. Послідовно з'єднані регульований дросельний пристрій 34 і зворотний клапан 35, що встановлені в каналі 32, а також послідовно з'єднані регульований дросельний пристрій 36 і зворотний клапан 37, що встановлені в каналі 33, можуть бути виконані у вигляді зворотних клапанів К4, К5 із засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку (фіг. 23). Засоби регулювання ступеня дроселювання потоку можуть бути виконані у вигляді регульованого упору, що обмежує величину переміщення запірного елемента у сторону відкриття клапана. На фіг. 24, 25 показані можливі схеми таких клапанів (фіг. 24 - кульковий зворотний клапан, фіг. 25 - пелюстковий зворотний клапан). 14 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 Така конструкція є одним їх можливих виконань засобів регулювання опору вдиху/видиху в тренажері за другим варіантом. Тренажер дихальний за другим варіантом може бути виконаний наступним чином. Корпус 4 виконаний у вигляді циліндра з поперечною перегородкою 39. Пообидві сторони перегородки 39 усередині корпусу 4 встановлені внутрішні стакани 40, 41 з можливістю обертання. Денця 42, 43 стаканів контактують з перегородкою 39. Стакани 40, 41 встановлені з можливістю обертання в корпусі 4 за допомогою рукояток 44, які переміщаються в прорізах, виконаних в корпусі 4 (фіг. 26). У перегородці 39 виконані діаметрально протилежні отвори 45, 46 (фіг. 28). У денці 42 стакана 40 виконані отвір 47 і діаметрально протилежний отвору 47 круговий паз 48. Отвір 47 з внутрішньої сторони стакана 40 перекритий пелюстковим зворотним клапаном 49 (фіг. 27). У денці 43 стакана 41 виконані отвір 50 і діаметрально протилежний отвору 50 круговий паз 51. Отвір 50 з внутрішньої сторони стакана 41 перекритий пелюстковим зворотним клапаном 52 (фіг. 29). Паз 51 і отвір 50 в денці 43 стакана 41 виконані діаметрально протилежними по відношенню до паза 48 і отвору 47 в денці 42 стакана 40. Паз 48 в денці 42 стакана 40, отвір 45 в перегородці 39 і отвір 50 в денці 43 стакана 41 з клапаном 52 розташовані співвісно. Отвір 47 в денці 42 стакана 40 з клапаном 49, отвір 46 в перегородці 39 і паз 51 в денці 43 стакана 41 також розташовані співвісно. У даній конструкції перегородка 39, стакани 40, 41 з отворами, пазами і пелюстковими клапанами, виконаними зазначеним вище чином, виконують функції каналів 33, 34, регульованих дросельних пристроїв 35, 37 і зворотних клапанів 36, 38, показаних фіг. 21 (принципова схема тренажера за другим варіантом). Регульовані дросельні пристрої 11, 12, як і за першим варіантом, можуть бути виконані по схемах, показаних на фіг. 6-8, або з використанням внутрішнього стакана по схемах на фіг. 9-16, або з використанням триходового крана-змішувача по схемах, показаних на фіг. 17, 18 (перший варіант тренажера). При видиху пелюстковий клапан 51 закритий, пелюстковий клапан 49 відкритий. Дихальна суміш, збагачена вуглекислим газом, заповнює камеру 1, далі, через паз 51 в денці 43 стакана 41, через отвір 46 в перегородці 39, через отвір 47 в денці 42 стакана 40 і через відкритий пелюстковий клапан 79 надходить в камеру 2. Частина суміші, що видихається, з камери 2 викидається в атмосферу через канал 8 з регульованим дросельним пристроєм 11, інша частина суміші, що видихається, через канал 9 з регульованим дросельним пристроєм 12 надходить в еластичну камеру 3. Співвідношення вказаних частин суміші, що видихається, задається ступенем дроселювання потоків в каналах 8, 9 за допомогою регульованих дросельних пристроїв 11, 12. Регулювання опору видиху здійснюється шляхом провертання стакана 40, внаслідок чого змінюється в ту або іншу сторону прохідний переріз, утворений отвором 46 в перегородці 39 і отвором 47 в денці 42 стакана 40 в результаті їх взаємного переміщення. При вдиху пелюстковий клапан 52 відкритий, пелюстковий клапан 49 закритий. У камеру 2 надходить атмосферне повітря через канал 8 з регульованим дросельним пристроєм 11 і дихальна суміш з еластичної камери 3 через канал 9 з регульованим дросельним пристроєм 12. Кількість атмосферного повітря і дихальної суміші з камери 3, що надходить в камеру 2, задається регульованими дросельними пристроями 11, 12. У камері 2 відбувається змішування атмосферного повітря з дихальною сумішшю з камери 3. Дихальна суміш з камери 2 через паз 48 в денці 42 стакана 40, через отвір 45 в перегородці 39, через отвір 50 в денці 43 стакана 41, через відкритий пелюстковий клапан 52 надходить в камеру 1 і, далі, до органів дихання користувача. Регулювання опору вдиху здійснюється шляхом провертання стакана 41, внаслідок чого змінюється в ту або іншу сторону прохідний переріз, утворений отвором 45 в перегородці 39 і отвором 50 в денці 43 стакана 418 в результаті їх взаємного переміщення. Корпус 4 може бути виконаний у вигляді порожнистого кільця, порожнина якого розділена на камери 1, 2, що сполучені між собою. В каналах 33 і 34 сполучення камер 1, 2 встановлені регульований дросельний пристрій 35 і зворотний клапан 36, регульований дросельний пристрій 37 і зворотний клапан 38, відповідно (фіг. 30). За третім варіантом тренажер дихальний містить три камери, що сполучені між собою: першу камеру 1, другу камеру 2, третю камеру 3. Камери 1, 2 виконані в корпусі 4. Камера 3 виконана еластичною у вигляді дихального мішка 5, з'єднаного з корпусом 4. Камера 1 з'єднана із засобами 6 підключення тренажера до дихальних шляхів користувача. Друга камера 2 розділена на дві порожнини 2а і 2б. Порожнина 2а сполучена 3 камерою 1 через канал 53, з 15 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 атмосферою через канал 54 і з камерою 3 через канал 55. Порожнина 2б сполучена з камерою 1 через канал 56, з камерою 3 через канал 57 і з джерелом дихальної суміші 58 через канал 59. Тренажер містить засоби регулювання складу дихальної суміші і опору вдиху/видиху, що встановлені в каналах сполучення камер між собою і атмосферою. Зазначені засоби виконані у вигляді: послідовно з'єднаних регульованого дросельного пристрою 60 і зворотного клапана 61, встановлених в каналі 53 сполучення порожнини 2а з камерою 1 з напрямом потоку у сторону порожнини 2а; послідовно з'єднаних регульованого дросельного пристрою 62 і зворотного клапана 63, встановлених в каналі 54 сполучення порожнини 2а з атмосферою з напрямом потоку у сторону атмосфери; послідовно з'єднаних регульованого дросельного пристрою 64 і зворотного клапана 65, встановлених в каналі 55 сполучення порожнини 2а з камерою 3 з напрямом потоку у сторону камери 3; послідовно з'єднаних регульованого дросельного пристрою 66 і зворотного клапана 67, встановлених в каналі 57 сполучення камери 3 порожниною 2б з напрямом потоку у сторону порожнини 2б; послідовно з'єднаних регульованого дросельного пристрою 68 і зворотного клапана 69, встановлених в каналі 56 сполучення порожнини 26 з камерою 1 з напрямом потоку у сторону камери 1; послідовно з'єднаних регульованого дросельного пристрою 70 і зворотного клапана 71, встановлених в каналі 59 сполучення порожнини 2б з джерелом дихальної суміші 58 з напрямом потоку у сторону порожнини 2б (фіг. 31). При видиху дихальна суміш, збагачена вуглекислим газом, заповнює камеру 1, далі через канал 53 з регульованим дросельним пристроєм 60 і зворотним клапаном 61 надходить в порожнину 2а. Частина дихальної суміші з порожнини 2а через канал 54 з регульованим дросельним пристроєм 62 і зворотним клапаном 63 викидається в атмосферу. Інша частина дихальної суміші з порожнини 2а через канал 55 з регульованим дросельним пристроєм 64 і зворотним клапаном 65 надходить в еластичну камеру 3. Співвідношення зазначених частин дихальної суміші задається регульованими дросельними пристроями 62, 64. Опір видиху регулюється дросельним пристроєм 60. При вдиху в порожнину 2б надходить дихальна суміш з камери 3 через канал 57 з регульованим дросельним пристроєм 66 і зворотним клапаном 67, а також дихальна суміш від джерела дихальної суміші 58 через канал 59 з регульованим дросельним пристроєм 70 і зворотним клапаном 71. Кількість дихальної суміші, що надходить в порожнину 26 з камери 3 і від джерела дихальної суміші 58 задається регульованими дросельними пристроями 66, 70. У порожнині 2б відбувається змішування газових потоків, що надходять в порожнину 2б з камери 3 і від джерела дихальної суміші 58. З порожнини 26 дихальна суміш через канал 56 з регульованим дросельним пристроєм 68 і зворотним клапаном 69 надходить в камеру 1, в якій додатково змішується з раніше видихнутою сумішшю, і, далі, подається до засобів 6 підключення тренажера до дихальних шляхів користувача. Таким чином, в результаті змішування газових сумішей в порожнині 2б і камері 1 до дихальних шляхів надходить дихальна суміш заданого складу. Опір вдиху регулюється дросельним пристроєм 68. Склад суміші, що вдихається, задається регульованими дросельними пристроями 66, 70. Таке виконання тренажера дозволяє роздільно і незалежно регулювати опір вдиху і видиху за допомогою регульованих дросельних пристроїв 68 і 60, регулювати склад суміші, що вдихається за допомогою регульованих дросельних пристроїв 66 і 70, розділити потоки дихальних сумішей вдиху і видиху по різних каналах і порожнинах (суміш, що видихається, канал 53 і порожнина 2а, суміш, що вдихається - порожнина 2б і канал 56), використовувати для дихальної суміші як атмосферне повітря, так і особливі дихальні суміші із спеціальними добавками, які одержують в джерелі дихальної суміші 58. Як джерело дихальної суміші може бути використана атмосфера. У такому разі порожнина 2б сполучена безпосередньо з атмосферою через канал 58, в якому встановлені регульований дросельний пристрій 70 і зворотний клапан 71 з напрямом потоку у сторону порожнини 2б (фіг. 32). Джерело дихальної суміші 58 може бути виконане у вигляді камери 72 підготовки дихальної суміші, яка сполучена з атмосферою і в порожнині якої розміщені натуральні або синтетичні ефірні масла, і/або екстракти лікарських трав 73, і/або лікарські трави, і/або мінеральні речовини 74, наприклад лікувальні мінеральні солі, із засобами підігріву або без них (фіг. 33). Таке виконання підвищує оздоровчий ефект від застосування тренажера в результаті присутності в дихальній суміші лікувальних добавок. Камера 72 підготовки дихальної суміші може бути виконана з можливістю розміщення в ній користувача або частини тіла користувача, наприклад, голови користувача (фіг. 34). 16 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 При такому виконанні лікувальні добавки, присутні в дихальній суміші, впливають не тільки на органи дихання, але і на відкриті ділянки тіла користувача, що додатково підвищує оздоровчий ефект. Джерело дихальної суміші може бути виконане у вигляді автономного джерела дихальної суміші, наприклад, газобалонного пристрою 75 з регульованим дроселем 76 і дихальним мішком 77 (фіг. 35). При такому виконанні дихальна суміш, що використовується в тренажері, не залежить від стану навколишньої середовища. У тренажері за третім варіантом корпус 4 може бути виконаний у вигляді порожнистого кільця, порожнина якого розділена на першу камеру 1, порожнини 2а, 2б другої камери, які сполучені між собою каналом 53 з регульованим дросельним пристроєм 60 і зворотним клапаном 61, а також каналом 56 з регульованим дросельним пристроєм 68 і зворотним клапаном 69 (фіг. 36). Таке рішення є прикладом можливого виконання корпусу 4 для третього варіанта тренажера. У тренажері за третім варіантом регульовані дросельні пристрої 62, 64, що встановлені в каналах 54, 55, а також регульовані дросельні пристрої 66, 70, що встановлені в каналах 57, 59, можуть бути виконані у вигляді регульованих триходових кранів-змішувачів К6, К7 з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиних рукояток управління кранами Р6, Р7 (фіг. 37). Принципова схема таких кранів показана фіг. 18 (перший варіант тренажера). Тобто, в даному випадку регульований триходовий кран-змішувач К6 виконує функції регульованих дросельних пристроїв 62, 64, встановлених в каналах 54, 55 з єдиною рукояткою управління Р6, а регульований триходовий кран-змішувач К7 виконує функції регульованих дросельних пристроїв 66, 70, встановлених в каналах 57, 59 з єдиною рукояткою управління Р7. Управління такими кранами здійснюється поворотом рукояток управління Р6, Р7 в горизонтальних площинах. Наприклад, при повороті рукоятки Р6 крана К6 в ту або іншу сторону в горизонтальній площині змінюються характеристики дросельних пристроїв 62, 64 по зворотній залежності (при збільшенні опору потоку в одному, в другом опір потоку зменшується, і навпаки). У тренажері за третім варіантом регульовані дросельні пристрої 60, 62, 64, що встановлені в каналах 53, 54, 55, а також регульовані дросельні пристрої 66, 68, 70, що встановлені в каналах 57, 56, 59, можуть бути виконані у вигляді регульованих триходових кранів-змішувачів К8, К9 з трьома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору в другому регульованому каналі, і навпаки, а також незалежного регулювання опору дихальній суміші в третьому каналі за допомогою єдиних рукояток управління кранами Р8, Р9 (фіг. 38). Принципова схема таких кранів показана фіг. 20 (перший варіант тренажера). Тобто, в даному випадку регульований триходовий кран змішувача К8 виконує функції регульованих дросельних пристроїв 60, 62, 64, встановлених в каналах 53, 54, 55 з єдиною рукояткою управління Р8, а регульований триходовий кран змішувача К9 виконує функції регульованих дросельних пристроїв 66, 68, 70, встановлених в каналах 57, 56, 59 з єдиною рукояткою управління Р9. Управління такими кранами здійснюється поворотом рукояток управління Р8, Р9 в горизонтальній і вертикальній площинах. Наприклад, при повороті рукоятки Р8 крана К8 в ту або іншу сторону в горизонтальній площині змінюються характеристики дросельних пристроїв 62, 64 по зворотній залежності (при збільшенні опору потоку в одному, в другом опір потоку зменшується, і навпаки). При повороті рукоятки Р8 крана К8 вгору або вниз у вертикальній площині змінюються характеристики дросельного пристрою 60. Виконання регульованих дросельних пристроїв в вигляді триходових кранів-змішувачів з двома чи трьома регульованими каналами з єдиною рукояткою управління забезпечує зручність використання тренажера, спрощує його конструкцію при збереженні широких можливостей регулювання режимів використання тренажера. У третьому варіанті тренажера послідовно сполучені регульовані дросельні пристрої і зворотні клапана 60 і 61, 62 і 63, 64 і 65, 66 і 67, 68 і 69, 70 і 71, що встановлені відповідно в каналах 53, 54, 55, 57, 56, 59 тренажера, можуть виконані у вигляді зворотних клапанів К10, К11, К12, К13, К14, К15 із засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку у вигляді регульованого упору, що обмежуєвеличину переміщення запірного елементу у сторону відкриття клапана (фіг. 39). Можливі схеми таких клапанів показані на фіг. 24, 25 (другий варіант тренажера, фіг. 24 кульковий зворотний клапан, фіг. 25 - пелюстковий зворотний клапан). 17 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 В даному випадку регульований зворотний клапан К10 виконує функції дросельного пристрою 60 і зворотного клапана 61, регульований зворотний клапан К14 виконує функції дросельного пристрою 62 і зворотного клапана 63, регульований зворотний клапан К11 виконує функції дросельного пристрою 64 і зворотного клапана 65, регульований зворотний клапан К13 виконує функції дросельного пристрою 66 і зворотного клапана 67, регульований зворотний клапан К12 виконує функції дросельного пристрою 68 і зворотного клапана 69, регульований зворотний клапан К15 виконує функції дросельного пристрою 70 і зворотного клапана і 71. Таке рішення є ще одним прикладом можливого виконання засобів регулювання складу дихальної суміші і опору вдиху/видиху для третього варіанта тренажера. Тренажер дихальний по третьому варіанту може бути виконаний наступним чином. Кожен регульований дросельний пристрій 60, 62, 64, 66, 68, 70 виконаний у вигляді пари циліндричних стаканів - зовнішнього стакана і внутрішнього стакана, що встановлений в зовнішньому стакані з можливістю обертання (фіг. 40). Денця і бічні стінки зовнішнього і внутрішнього стаканів контактують між собою. У денцях, бічних стінках стаканів вирізані отвори, виконані з можливістю їх взаємного перекриття і зміни їх загального прохідного перерізу при обертанні внутрішнього стакана в ту або іншу сторону (зміна ступеня дроселювання). Можливі схеми виконання таких дросельних пристроїв показані фіг. 9-16 (перший варіант тренажера). Так, денця стаканів 78, 79 утворюють регульований дросельний пристрій 60. Денця стаканів 80, 81 утворюють регульований дросельний пристрій 64. Отвори в бокових стінках стаканів 80, 81 утворюють регульований дросельний пристрій 63. Отвори в бокових стінках стаканів 82, 83 утворюють регульований дросельний пристрій 70, а отвори в денцях цих стаканів регульований дросельний пристрій 66. Отвори в денцях стаканів 84, 85 утворюють регульований дросельний пристрій 68. Відкриті торці зовнішніх стаканів 78, 80 і 82, 84 з'єднані кільцевими муфтами 86, 87 відповідно. Провертання внутрішніх стаканів здійснюють за допомогою рукояток 88, які переміщаються в прорізах 89, виконаних в зовнішніх стаканах 78, 80, 82, 84. Провертання внутрішнього стакана 81 змінює ступінь дроселювання дросельних пристроїв 62, 64 у взаємно протилежному напрямку, провертання внутрішнього стакана 83 змінює у взаємно протилежному напрямку ступінь дроселювання дросельних пристроїв 66, 70. Тобто управління дросельними пристроями 62, 64 здійснюється одночасно єдиним органом управління (провертанням стакана 81). Аналогічним чином здійснюється управління дросельними пристроями 66, 70 (провертанням стакана 83). У будь-якому з варіантів винаходу, щонайменше, в одній з камер (каналів) тренажера можуть бути встановлені датчики 90 - тиску дихальної суміші, і/або складу дихальної суміші, і/або витрат дихальної суміші, виконані із засобами 91 візуалізації показників датчиків 90 для візуального представлення інформації користувачу про режими роботи тренажера. На фіг. 41, як приклад, показано розташування датчиків 90 із засобами 91 візуалізацію показників датчиків 90 для третього варіанта тренажера. Датчики 90 розташовані в порожнинах 2а і 2б другої камери, по яким протікають дихальні суміші видиху і вдиху, відповідно. Це дозволяє користувачу роздільно контролювати параметри дихальних сумішей вдиху і видиху і самостійно коректувати режим використання тренажера за допомогою керованих дросельних пристроїв 60, 62, 64, 66, 68, 70. Будь-який з варіантів тренажера може бути виконаний з системою комп'ютерного управління режимом використання тренажера, що включає датчики 90 тиску дихальної суміші, і/або складу дихальної суміші, і/або витрат дихальної суміші, що встановлені, принаймні, в одній з камер (каналів) тренажера, процесор 92 із заданими алгоритмами режимів роботи тренажера, монітор 93 для візуального представлення користувачу інформації про режим роботи тренажера, вхідний блок 94, з'єднаний з зазначеними датчиками 90 і процесором 92, і вихідний блок 95, з'єднаний з органами управління регульованих дросельних пристроїв і з процесором 92. На фіг. 42 показано приклад тренажера з системою комп'ютерного управління режимом роботи для третього варіанта. Датчики 81 розташовані в порожнинах 2а і 2б другої камери, по яким протікають газоповітряні суміші видиху і вдиху, відповідно. Система комп'ютерного управління режимом використання тренажера дозволяє вибрати необхідний режим з множини алгоритмів і підтримувати вибраний режим в процесі використання тренажера без участі користувача. У будь-якому з варіантів винаходу в першій камері 1 може бути виконана щонайменше одна перегородка, на якій встановлена щонайменше одна голосова планка щонайменше з одним голосовим язичком з розділенням першої камери щонайменше на дві порожнини (камери). 18 UA 107438 C2 5 10 15 На фіг. 43 показаний приклад виконання в першій камері 1 тренажера двох перегородок 96, що розділяють камеру 1 на три порожнини (камери) - 1а, 1б, 1в. На кожній перегородці 96 встановлені голосові планки 97, 98 з одним голосовим язичком 99 (голосові планки 97) і з двома голосовими язичками 99 (голосові планки 98). Порожнини 1а, 1б, 1в є камерами-резонаторами, що дозволяють збільшити амплітуду звукових хвиль, що генеруються голосовими язичками 99. Таке виконання дозволяє генерувати в дихальній суміші поблизу органів дихання акустичні коливання заданої частоти, динамічна дія яких на органи дихання користувача підвищує оздоровчу дію тренажера. У будь-якому з варіантів винаходу засоби підключення тренажера до дихальних шляхів користувача можуть бути виконані у вигляді герметичної лицьової маски 6 або трубки із загубником, або герметичного шолома, або герметичного скафандра (не показані). У будь-якому з варіантів винаходу засоби регулювання складу дихальної суміші і опору вдиху/видиху виконують функції: управління ступенем дроселювання потоків дихальної суміші (створення регульованої перешкоди вдиху і видиху); змішування потоків дихальних сумішей для отримання заданого складу дихальної суміші; розділення потоків дихальних сумішей вдиху і видиху; приготування дихальної суміші заданого складу. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ 20 25 30 35 40 45 50 55 1. Тренажер дихальний, що містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші, засоби регулювання опору вдиху/видиху, що встановлені в каналі сполучення першої камери з другою, який відрізняється тим, що друга камера сполучена з атмосферою, третя камера виконана еластичною, засоби регулювання складу дихальної суміші виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з третьою камерою, та регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з атмосферою, а засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані з можливістю роздільного і незалежного регулювання опору вдиху та опору видиху. 2. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою з запірним елементом, що встановлений в прохідному перерізі пристрою з можливістю переміщень в протилежні сторони відносно площини прохідного перерізу, і регульованих упорів, що обмежують величину зазначених переміщень. 3. Тренажер за п. 2, який відрізняється тим, що запірний елемент регульованого дросельного пристрою виконаний у вигляді консольно закріпленої пелюстки з можливістю її пружного відхилення в протилежні сторони. 4. Тренажер за п. 2, який відрізняється тим, що запірний елемент регульованого дросельного пристрою виконаний у вигляді вільно встановленої кулі. 5. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані у вигляді паралельно з'єднаних зворотного клапана і регульованого дросельного пристрою, а також регульованого дросельного пристрою, послідовно з'єднаного з зазначеними паралельно включеними дросельним пристроєм і зворотним клапаном. 6. Тренажер за п. 5, який відрізняється тим, що зворотний клапан виконаний з напрямком потоку у сторону першої камери. 7. Тренажер за п. 5, який відрізняється тим, що зворотний клапан виконаний з напрямком потоку у сторону другої камери. 8. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані у вигляді вікна, вирізаного в корпусі другої камери, і втулки, герметично з'єднаної з третьою камерою і встановленої на корпусі другої камери з можливістю переміщення уздовж зазначеного вікна. 9. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані у вигляді втулки, встановленої на корпусі другої камери з можливістю обертання навколо подовжньої осі корпусу, з отворами, вирізаними в корпусі другої камери і у втулці на ділянці, розміщеній в межах третьої камері, та з отворами, вирізаними в корпусі другої камери і у втулці на ділянці, розміщеній за межами третьої камери, причому отвори виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення при провертанні втулки регульованих в протилежних 19 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 напрямках прохідних перерізів, що сполучають другу камеру з третьою камерою та атмосферою. 10. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані в вигляді зовнішнього стакана та внутрішнього стакана, що розміщений всередині зовнішнього стакана з можливістю обертання навколо подовжньої осі і контактування денець зовнішнього та внутрішнього стаканів, з отворами в денцях стаканів, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворенням регульованого прохідного перерізу, що сполучає другу камеру з третьою камерою, та з отворами в стінках стаканів, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення регульованого прохідного перерізу, що сполучає другу камеру з атмосферою, причому зазначені отвори виконані з можливістю зміни величин прохідних перерізів в денцях стаканів та прохідних перерізів в стінках стаканів в протилежних напрямках при провертанні внутрішнього стакана. 11. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані у вигляді триходового крана-змішувача з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиної рукоятки управління краном. 12. Тренажер за п. 1, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою та в каналі сполучення першої і другої камери між собою, виконані у вигляді триходового крана-змішувача з трьома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору в другому регульованому каналі, і навпаки, а також незалежного регулювання опору дихальній суміші в третьому каналі за допомогою єдиної рукоятки управління краном. 13. Тренажер дихальний, що містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші та вдиху/видиху, який відрізняється тим, що третя камера виконана еластичною, друга камера сполучена з атмосферою, перша камера сполучена з другою камерою двома паралельними каналами, засоби регулювання складу дихальної суміші виконані у вигляді регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з третьою камерою, та регульованого дросельного пристрою, встановленого в каналі сполучення другої камери з атмосферою, а засоби регулювання опору вдиху/видиху виконані в вигляді послідовно з'єднаних зворотних клапанів і регульованих дросельних пристроїв, встановлених в паралельних каналах сполучення першої камери з другою з можливістю проходження дихальної суміші в зазначених каналах у взаємно протилежних напрямках. 14. Тренажер за п. 13, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення другої камери з атмосферою і з третьою камерою, виконані у вигляді триходового крана-змішувача з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиної рукоятки управління краном. 15. Тренажер за п. 13, який відрізняється тим, що послідовно з'єднані зворотні клапани і регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення першої камери з другою камерою, виконані у вигляді зворотних клапанів з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку. 16. Тренажер за п. 15, який відрізняється тим, що засоби регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку виконані у вигляді регульованого упора, що обмежує величину переміщення запірного елемента у сторону відкриття зворотного клапана. 17. Тренажер за п. 13, який відрізняється тим, що послідовно з'єднані зворотні клапани і регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення першої камери з другою камерою, містять поперечну перегородку, закріплену в циліндричному корпусі, внутрішні стакани, що встановлені всередині циліндричного корпусу по обидві сторони перегородки з можливістю обертання навколо подовжньої осі та контактування денець стаканів з перегородкою, пари діаметрально протилежних отворів, що виконані в перегородці та в денцях стаканів, зворотні клапани, які виконані в вигляді пелюсток, що перекривають один із отворів в денцях стаканів з внутрішніх сторін стаканів, при цьому отвори в денцях стаканів, що протилежні отворам з зворотними клапанами, виконані в вигляді кругових пазів, отвір з 20 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 45 50 55 60 зворотним клапаном в денці одного із стаканів та паз в денці другого стакана розташовані співвісно з одним із отворів в перегородці. 18. Тренажер за п. 13, який відрізняється тим, що перша і друга камери виконані у вигляді кільцеподібного порожнистого корпусу, порожнина якого розділена на сполучені між собою першу і другу камери. 19. Тренажер дихальний, що містить першу камеру, що з'єднана із засобами підключення тренажера до дихальних шляхів користувача, другу камеру, що сполучена з першою камерою, третю камеру, що сполучена з другою камерою, засоби регулювання складу дихальної суміші та опору вдиху/видиху, який відрізняється тим, що третя камера виконана еластичною, тренажер містить джерело дихальної суміші, друга камера розділена на дві порожнини, перша порожнина другої камери сполучена з першою камерою, атмосферою і третьою камерою, друга порожнина другої камери сполучена з третьою камерою, джерелом дихальної суміші і першою камерою, а засоби регулювання складу дихальної суміші та опору вдиху/видиху виконані у вигляді послідовно з'єднаних зворотних клапанів і регульованих дросельних пристроїв, встановлених в каналі сполучення першої камери з першою порожниною другої камери з напрямком потоку у сторону першої порожнини другої камери, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою з напрямком потоку у сторону атмосфери, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з третьою камерою з напрямком потоку у сторону третьої камери, в каналі сполучення третьої камери з другою порожниною другої камери з напрямком потоку у сторону другої порожнини, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з першою камерою з напрямком потоку у сторону першої камери, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з джерелом дихальної суміші з напрямком потоку у сторону другої порожнини другої камери. 20. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що друга порожнина другої камери сполучена з атмосферою, як з джерелом дихальної суміші. 21. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що джерело дихальної суміші виконане у вигляді сполученої з атмосферою камери підготовки дихальної суміші, в порожнині якої розміщені натуральні або синтетичні ефірні масла і/або лікарські трави, і/або екстракти лікарських трав, і/або мінеральні речовини, наприклад лікувальні мінеральні солі, із засобами підігріву або без них. 22. Тренажер за п. 21, який відрізняється тим, що камера підготовки дихальної суміші виконана з можливістю розміщення в ній користувача або частини тіла користувача, наприклад голови користувача. 23. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що джерело дихальної суміші виконане у вигляді автономного джерела дихальної суміші, наприклад газобалонного пристрою з регульованим дроселем і дихальним мішком. 24. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що перша і друга камери виконані у вигляді кільцеподібного порожнистого корпусу, порожнина якого розділена на сполучені між собою першу камеру, першу порожнину другої камери, другу порожнину другої камери. 25. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналах сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою і третьою камерою, а також регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення другої порожнини другої камери з третьою камерою та джерелом дихальної суміші, виконані у вигляді триходових кранів-змішувачів з двома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору дихальній суміші в другому регульованому каналі, і навпаки, за допомогою єдиних рукояток управління кранами. 26. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою, третьою камерою та першою камерою, а також регульовані дросельні пристрої, що встановлені в каналах сполучення другої порожнини другої камери з третьою камерою, джерелом дихальної суміші та першою камерою, виконані у вигляді триходових кранів-змішувачів з трьома регульованими каналами з можливістю зменшення опору дихальній суміші в одному з регульованих каналів з одночасним збільшенням опору в другому регульованому каналі, і навпаки, а також незалежного регулювання опору дихальній суміші в третьому каналі за допомогою єдиних рукояток управління кранами. 27. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що послідовно з'єднані зворотні клапани і регульовані дросельні пристрої, які встановлені в каналі сполучення першої камери з першою порожниною другої камери, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою, в каналі сполучення першої порожнини другої камери з третьою камерою, в каналі 21 UA 107438 C2 5 10 15 20 25 30 35 40 сполучення третьої камери з другою порожниною другої камери, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з першою камерою, в каналі сполучення другої порожнини другої камери з джерелом дихальної суміші, виконані у вигляді зворотних клапанів з засобами регулювання ступеня дроселювання потоку в прямому напрямку. 28. Тренажер за п. 19, який відрізняється тим, що кожний з регульованих дросельних пристроїв, що встановлені в каналах сполучення першої камери з першою та другою порожнинами другої камери, включає зовнішній стакан та внутрішній стакан, що розміщений всередині зовнішнього стакана з можливістю обертання навколо подовжньої осі і контактування денець зовнішнього та внутрішнього стаканів, та отвори, що виконані в денцях зазначених стаканів з можливістю взаємного перекриття та утворення при незалежному провертанні внутрішніх стаканів регульованих прохідних перерізів, що сполучають першу камеру з першою та другою порожнинами другої камери, кожна пара регульованих дросельних пристроїв, які встановлені в каналах сполучення першої порожнини другої камери з атмосферою і третьою камерою та в каналах сполучення другої порожнини другої камери з третьою камерою та джерелом дихальної суміші, виконана в вигляді таких же двох стаканів з отворами в денцях стаканів та з отворами в стінках стаканів, які виконані з можливістю взаємного перекриття та утворення при незалежному провертанні внутрішніх стаканів регульованих прохідних перерізів, що сполучають першу порожнину другої камери з атмосферою і з третьою камерою та сполучають другу порожнину другої камери з третьою камерою і джерелом дихальної суміші, причому зазначені отвори виконані з можливістю зміни величин прохідних перерізів в денцях та прохідних перерізів у стінках стаканів в протилежних напрямках при провертанні внутрішніх стаканів. 29. Тренажер за будь-яким попереднім пунктом, який відрізняється тим, що принаймні в одній з камер або каналів тренажера встановлені датчик тиску дихальної суміші і/або датчик складу дихальної суміші, і/або датчик витрати дихальної суміші, які виконані з можливістю візуального представлення показників датчиків користувачу. 30. Тренажер за будь-яким попереднім пунктом, який відрізняється тим, що виконаний з системою комп'ютерного управління режимом роботи, яка включає датчики тиску дихальної суміші і/або датчики складу дихальної суміші, і/або датчики витрати дихальної суміші, що встановлені принаймні в одній з камер або каналів тренажера, процесор із заданими алгоритмами режимів роботи тренажера, монітор для візуального представлення користувачу інформації про режим роботи тренажера, вхідний блок, з'єднаний з зазначеними датчиками і процесором, і вихідний блок, з'єднаний з органами управління регульованих дросельних пристроїв і процесором. 31. Тренажер за будь-яким попереднім пунктом, який відрізняється тим, що у першій камері виконана щонайменше одна перегородка, на якій встановлена щонайменше одна голосова планка щонайменше з одним голосовим язичком. 32. Тренажер за будь-яким попереднім пунктом, який відрізняється тим, що засоби підключення тренажера до дихальних шляхів користувача виконані у вигляді трубки з загубником або герметичної лицьової маски, або герметичного шолома, або герметичного скафандра. 22 UA 107438 C2 23 UA 107438 C2 24 UA 107438 C2 25 UA 107438 C2 26 UA 107438 C2 27 UA 107438 C2 28

Дивитися

Додаткова інформація

Автори англійською

Liapko Mykola Hryhorovych

Автори російською

Ляпко Николай Григорьевич

МПК / Мітки

МПК: A63B 23/18, A61M 16/00, A62B 9/00

Мітки: варіанти, тренажер, дихальний

Код посилання

<a href="http://uapatents.com/42-107438-trenazher-dikhalnijj-varianti.html" target="_blank" rel="follow" title="База патентів України">Тренажер дихальний (варіанти)</a>

Подібні патенти